Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

بسته بندی انعطاف پذیر

بسته بندی انعطاف پذیر یا Flexible Packaging

0 891

بسته بندی انعطاف پذیر نوعی از بسته بندی است که در برابر بسته بندی سخت که از متریال هایی مانند مقوا و کارتن برای بسته بندی استفاده می کند ،‌قرار می‌گیرد. در بسته بندی انعطاف پذیر از متریال های نرم با ضخامت های خیلی کم استفاده می شود .

این نوع از بسته بندی بیشتر در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود که دارای تاریخ مصرف هستند و بسته بندی باید در نگه داری محصول کمک کند .
در بسته بندی انعطاف پذیر که به آن فلکسیبل پکیجینگ  می گویند از متریال هایی مانند انواع فیلمهای پلاستیکی ، فیلمهای آلومینیومی و کاغذ استفاده می شود. 

این متریال ها گاهی به صورت تک لایه و گاهی به صورت چند لایه به هم چسبیده که به آن لمینت می گویند استفاده می شود . ضخامت این فیلها می تواند از زیر ده میکرون شروع و تا بیش از صد میکرون ادامه پیدا کند.

نوع چاپ در بسته بندی انعطاف پذیر

بسته بندی انعطاف پذیر

برای چاپ روی این جنس ها معمولا از چاپ فلکسو و یا گراور استفاده میشود. از آنجایی که مواد غذایی از نظر بهداشتی نباید با لایه مرکب در ارتباط مستقیم باشد در این نوع از چاپها از روشی استفاده می شود که به آن چاپ از پشت یا چاپ از داخل گفته می شود .

 در این روش طرح به صورت وارونه بر روی فیلم شفاف چاپ می شود و سپس این فیلم با یک فیلم دیگر لمینت می شود و لایه مرکب بین دو فیلم قرار می گیرد و به این کار از ارتباط مستقیم مواد غذایی با مرکب جلوگیری می شود.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع ماشین های چاپ فلکسو بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بسته بندی انعطاف پذیر یا Flexible Packaging

برای مطالعه بیشتر درباره  بسته بندی های فلکسیبل بر روی لینک زیر کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.