Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

آموزش خصوصی فرم‌بندی کتاب و مجله

0 1,334

آموزش خصوصی فرم‌ بندی کتاب و مجله جهت آماده سازی فرم‌های چاپی برای لیتوگرافی و چاپ

به فرآیندی که در آن صفحات مختلف یک کتاب و یا مجله در کنار هم قرار می گیرند تا بعد از تا شدن به ترتیب شماره پشت سر هم قرار گیرند فرم بندی می گویند . این کار معمولا توسط لیتوگرافی‌ها و یا دفاتر تبلیغاتی که به کار فرم بندی آشنا هستند انجام می‌شود.

امروزه در دنیا برای چاپ کتاب و مجله از دو روش چاپ افست و روتوگراور استفاده می شود. کتاب‌ها از بخش های کوچکتری بنام فرم تشکیل می شوند . بر پشت و روی هر فرمی تعدادی صفحه چاپ می‌شود که بعدا این فرم‌ها توسط دستگاهی بنام دستگاه تاکن ، تا می شوند . فرم‌های مختلف که تشکیل دهنده صفحات کتاب و یا مجله هستند کنار هم قرار می‌گیرند  در نهایت جلد همه صفحات را احاطه می کند و کتاب و یا مجله آماده می شود.

فرم‌ها در دو روش کنار هم قرار می گیرند . در حالتی که فرم‌ها لای هم قرار گیرند به آن روش منگنه می‌گویند و در روشی که فرم‌ها پشت سر هم قرار می‌گیرند روش ته چسب می‌گویند.

برای چیدمان صفحات در لیتوگرافی و یا واحد طراحی دو روش وجود دارد .

آموزش خصوصی فرم‌بندی کتاب و مجله

روش اول – فرم بندی دستی

در این روش ابتدا کاغذهای کوچکی را شبیه ماشین تاکن تا می زنند و شماره صفحات را از اولین صفحه تا آخرین صفحه روی آن می نویسند سپس کاغذها را باز می کنند و صفحات را با یک نرم افزار برداری مثل ایندیزاین و یا الستریتور کنار هم می چینند.

روش دوم – فرم‌بندی با نرم افزار فرم‌بندی

نرم‌افزار های زیادی وجود دارند که برای فرم بندی صفحات ساخته شده‌اند . در این برنامه‌ها چیدمان یک فرم پشت و رو را مشخص می‌کنیم الباقی کار بعهده نرم افزار می باشد و همه صفحات را چیدمان شده تحویل شما می دهد.

یکی از معروف‌‌ترین نرم افزار های فرم بندی که در اکثر لیتوگرافی‌های ایران در حال استفاده می‌باشد ، نرم افزار پرپس شرکت کداک می باشد.

برای آشنایی علاقه‌مندان به مباحث فرم‌بندی دوره ای آماده شده است که در آن همه مواردی که لازم است تا بتوانیم فرم بندی کتاب و مجله‌های مختلف را انجام دهیم آموزش داده می‌شود. بعضی از مطالبی که در این دوره آموزش داده می‌شود به شرح زیر می‌باشد.

اگر به فرم بندی علاقه دارید این مطلب را بخوانید

قطع‌های کتاب پرکاربرد در ایران

سرفصل‌ها آموزش خصوصی فرم‌بندی کتاب و مجله

آشنایی با ماشین چاپ / سایز ماشین ها /

آشنایی با انواع کاغذ و سایز های موجود در بازار ایران

فرم بندی دستی و آماده کردن ماکت

آشنایی با ماشین های تاکن

آشنایی با انواع روش فرم بندی ته چسب و منگنه

آشنایی با روش فرم بندی بدون ماکت

چیدمان صفحات در نرم افزار برداری

چیدمان صفحات بوسیله نرم افزارهای فرم بندی

علائمی که در فرم های چاپی قرارمی گیرند تا کار چاپ و صحافی راحت‌تر شود

و مطالب بسیاری دیگر ….

اگر علاقمند به یادگیری فرم بندی هستید می توانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۸۵۰۵۲ تماس بگیرید.

اگر علاقمند به یادگیری فرم بندی با نرم افزار پرپس هستید می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید تا از دوره دیگری که در این سایت ارائه می شود استفاده کنید.

البته اگر فرصت کافی برای کلاس خصوصی ندارید می‌توانید از آموزش ویدیوی فرم بندی مجله و کتاب در نرم افزار پرپس استفاده کنید.

 

علاقمندان به مباحث فرم بندی می‌توانند با کلیک بر روی تصویر زیر از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.