Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

دات ‌گین در چاپ

0 619

دات ‌گین یا همان افزایش درصد ترام اصطلاحی است که در تمامی چاپ‌ها به چشم می‌خورد. دات ‌گین اتفاقی است که باعث تیره‌تر شدن طرح  چاپ شده با آن چیزی که در ذهن داریم می‌شود.

عوامل زیادی باعث این افزایش درصد می‌شوند. جنس‌های چاپی توانایی جذب مختلفی دارند برای همین رفتارشان در برابر مرکب یکسان نیست و بطور مثال کاغذ تحریر مرکب را به داخل خود می‌کشد و اندازه ترام چاپ شده بزرگ‌تر می‌شود ولی کاغذ گلاسه به مقدار خیلی کمتری این کار را می‌کند و مرکب را در سطح خود نگه می‌دارد.

دات‌ گین

درصد دات‌ گین

درصدی که یک ترام اندازه‌اش بزرگتر می‌شود را درصد دات ‌گین می‌گویند. بطور مثال اگر در فایل اندازه ترام ۲۰ درصد است ولی در چاپ بعد از اندازه‌گیری دیدیم که به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده یعنی ما در این قسمت ۱۰ درصد افزایش درصد ترام یا دات ‌گین داشته‌ایم.

دات ‌گین در مراحل پیش از چاپ و چاپ اتفاق می‌افتد. در مرحله پیش از چاپ به قسمت‌هایی که نوردهی داریم ، می‌تواند افزایش و یا کاهش درصد ترام  اتفاق بیافتد. به کاهش درصد ترام دات‌لاست Dot Lost  گفته می‌شود.

در مرحله چاپ افزایش درصد ترام می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد ولی از مهمترین عوامل آن می‌توانیم به نوع جنس چاپی ، فشار و ویسکوزیته مرکب اشاره کرد.

اگه علاقه‌مند هستید در مورد رفتار مرکب و دنسیته آن اطلاعات بیشتری داشته باشید این مطلب را بخوانید.

دنسیته مرکب چیست ؟

انواع دات ‌گین

دات‌گین دو مدل دارد 

  1. دات‌گین مکانیکال 
  2. دات‌گین اپتیکال

دات‌گین مکانیکال ‌همان افزایش درصد ترامی است که تا حالا درباره‌اش صحبت کردیم . در این مدل اندازه ترام به صورت فیزیکی بزرگتر چاپ می‌شود .

انواع دات گیندات‌گین اپتیکال افزایش درصد ترامی است که در اثر خطای چشم ما بوجود می‌آید و به عبارت دیگه در اثر بوجود آمدن سایه‌هایی در اطراف ترام‌ها و خطای چشم ما که این ترام‌ها را به هم متصل می‌بیند اتفاق می‌افتد و ما این ناحیه را تیره‌تر از چیزی که باید می‌بینیم.

نکته مهم
هر چقدر ال‌پی‌ای بالاتر برود میزان دات‌ گین بیشتر می‌شود.

چطور دات گین را اندازه‌گیری کنیم ؟

برای اندازه‌گیری دات‌گین به دستگاه دنسیتومتر و یا اسپکتروفوتومتر احتیاج دارید.این دستگاه‌ها این قابلیت را دارند که با اندازه‌گیری دنسیته مرکب دات‌گین در رنگ مورد نظر را برای ما مشخص کنند.

این دستگاه‌ها همزمان دات‌گین مکانیکال و اپتیکال را با هم اندازه‌گیری می‌کند.

اندازه گیری دات گین

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ و کنترل فرآیند چاپ می‌توانند با کلیک بر روی تصویر بالا از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

در این مطلب سعی شده شما را با دات گین در چاپ آشنا کنیم . در این سایت مطالب دیگری هم درباره آموزش چاپ افست و یا آموزش چاپ فلکسو  و نرم افزار‌های تخصصی چاپ وجود دارد . به راحتی با جستجو در سایت می‌توانید آنها را پیدا کنید و یا با کلیک بر روی دکمه های زیر به تمام مطالب آن بخش دسترسی پیدا کنید.

با ثبت نظرتان در قسمت کامنت‌ها ما را در ارایه مطالب مفید‌تر کمک کنید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.