Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

DigiCap چیست ؟

0 1,032

DigiCap یا دی‌ جی‌ کپ توسط شرکت کداک برای بالا بردن کیفیت مناطق تون پلات یا تیره تصویر در چاپ فلکسو توسعه یافته است.

بالا رفتن کیفیت چاپ در مناطق تیره توسط DigiCap بستگی به عوامل زیادی دارد . از این موارد می توان به نوع جنس چاپی ، نوع مرکب مصرفی ، نوع چسب کلیشه ،‌سختی کلیشه و حتی مقدار ترام و تنپلات روی کلیشه اشاره کرد.

همه موارد گفته شده تاثیر زیادی در کیفیت نهایی چاپ دارند . بطور مثال تاثیر انتخاب درست چسب کلیشه برای مناطق تیره ، از DigiCap تاثیر بیشتری در کیفیت چاپ تن پلات‌ها خواهد داشت . بنابراین قبل از استفاده از DigiCap باید ابتدا موارد دیگر را با دقت تنظیم کرد.

دی‌ جی‌ کپ بر روی بعضی از جنس‌های چاپی نمی‌تواند تاثیر زیادی بگذارد و بافت آنها را مخفی کند. دی‌جی‌کپ باعث بالا رفتن انتقال مرکب و بالارفتن دنسیته مرکب می‌شود.

معمولا در چاپ فلکسو ، مرکب در قسمت‌های تن‌پلات‌ دارای مشکلی بنام worm track یا ردپای کرمی است و یا در قسمت‌های نگاتیو ، مرکب در لبه‌ها جمع شده و باعث ایجاد یک حاله پر رنگ می‌شود.

DigiCap

روش کار دی‌جی‌کپ

دی‌جی‌کپ با کوچک‌تر کردن این ردپاها باعث تیره‌تر شدن مناطق تیره چاپ می شود.

DigiCap

دی‌ جی‌ کپ با استفاده از الگوها و یا پترن‌هایی که در مناطق تن‌پلات و یا ترامه ایجاد می‌کند  دنسیته یا انتقال مرکب را بیشتر می کند.

DigiCap

برای استفاده صحیح از دی‌ جی‌ کپ راهی جز انجام تست چاپ وجود ندارد . برای شروع باید از تست خطی دستگاه استفاده کنید و بعدا با اندازه گیری چاپ آن را در ریپ تنظیم کنید .

StepWedge_For_DigiCapرقیب دی‌ جی‌ کپ کداک در تکنولوژی اسکو

DigiCap رقیب قدرتمندی در سیستم شرکت اسکو دارد که نامش Microcell است و میکروسل‌ها نیز شبیه DigiCap سعی در بالابردن دنسیته مرکب دارند.

البته DigiCap تنظیمات و جزییات بیشتری نسبت به میکروسل‌های تکنیک اچ‌دی اسکو دارد.

برای آشنایی با تکنیک‌های شرکت اسکو در کلیشه سازی اچ‌دی و نحوه استفاده از Microcell  در آن می‌توانید به این مقاله را بخوانید

کلیشه سازی اچ‌دی فلکسو   HD FLEXO

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.