Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

Dot Dipping در چاپ فلکسو چیست ؟

0 924

Dot Dipping در چاپ فلکسو در مواقعی اتفاق می افتد که ترام‌های ریز روی کلیشه بر اثر فشار بین آنیلوکس و کلیشه توی حفره های آنیلوکس فرو می روند.

ترام‌های ریزی که وارد حفره‌های آنیلوکس می شوند مرکب بیشتر به خود می گیرند و باعث کثیف شدن چاپ در مناطق روشن یا هایلایت تصویر می‌شوند.

این ترام‌ها از نرام‌های کناری اشان تیره تر دیده میشوند و در مناطقی که به نوانس به سمت صفر درصد می رود باعث تیره شدن ترام‌ها می شود.

Dot Dippingدر هر صورت چه ترام‌های روی کلیشه کوچک باشند و یا حفره‌های روی آنیلوکس بزرگ باشند این اتفاق می افتد.

بنابراین وقتی که یک کلیشه را به کلیشه سازی سفارش می دهید باید دقت کنید که ریزترین ترام روی کلیشه از اندازه دهنه حفره های آنیلوکس موجود در چاپخانه کوچک تر نباشد.

راه حل

برای حل مسئله Dot Dipping  از آنیلوکسی با حفره های ریزتر استفاده کنید. بنابراین باید از آنیلوکسی با ال‌پی‌ای بالاتر و ولوم کمتر استفاده کنید.

راه دیگر سفارش کلیشه با ال‌پی‌ای پایین است . بطور مثال اگر کلیشه را با ال‌پی‌ای ۱۴۹ سفارش می‌دادید ، حالا با ال‌پی‌ای ۱۳۶ سفارش دهید.

با این کار قطر ترام های ریز کلیشه در نواحی های‌لایت بزرگتر می شود.

برای اینکه بدانید دهنه حفره های آنیلوکس شما چقدر است ، از کارتهای مخصوص آنیلوکس می توانید استفاده کنید و یا به سایت سازنده آنیلوکس مراجعه کنید و به کمک ماشین‌حسابهای مخصوصی که وجود دارد اندازه قطر حفره های آنیلوکس‌تان را متوجه بشوید.

به دهنه آنیلوکس Cell Opening گفته می‌شود.

برای بررسی دقیق‌تر و اندازه‌گیری سلول‌ها می‌توانید از دستگاهی بنام Troika AniCam استفاده کنید.
برای دیدن جزییات این دستگاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

Troika AniCam

troika anicam
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.