Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

کلیشه ‌سازی اچ‌ دی فلکسو – Esko HD Flexo

6 850

کلیشه ‌سازی اچ‌ دی فلکسو –  Esko HD Flexo راه حلی بود که شرکت اسکو برای حل مشکلات اصلی در چاپ فلکسو ابداع کرد. این تکنولوژی ترام‌گذاری ، در دو ناحیه مشکلات چاپ فلکسو را رفع می‌کند. مشکل بزرگی که در چاپ فلکسو وجود داشت باعث شده بود که در نواحی روشن تصویر امکان چاپ با ترام ها یا درصدهای پایین وجود نداشت . چون این ترام های ریز در مرحله شستشوی کلیشه از بین می رفتند.

مشکل بزرگ دیگری که در چاپ فلکسو وجود داشت این بود که در نواحی تیره یا تن پلات که باید کاملا تیره چاپ می شد ، به اندازه لازم تیره نبود. 

در چاپ فلکسو برای انتقال مرکب از آنیلوکس استفاده می شود و آنیلوکس ها برای ترام های مختلف ساخته می شوند و میشه گفت آنیلوکسی نداریم که هم برای ترام های درصد پایین مثل ترام های زیر 3 درصد مناسب باشد و هم برای ترامهای درصد بالا مثل ترام های بالای 90 درصد.

کلیشه ‌سازی اچ‌ دی فلکسو –  Esko HD Flexo 

در مناطق خیلی روشن تصویر ، از ترکیبی از ترام‌های ریز و درشت استفاده می‌کند  تا بتواند مشکل حرکت نرم به سمت صفر درصد را حل کند. به این ترام های درشت تر که برای محافظت ترام‌های ریز استفاده می‌شوند دات ساپورت می‌گویند.

کلیشه‌سازی اچ‌دی فلکسو - HD Flexo

مزیت‌های استفاده از دات ساپورت‌ها در کلیشه چاپ فلکسو

ترام‌های درشتی که تولید شده اند از حداقل ترامی که باید در آن منطقه تولید میشد بزرگتر هستند بنابراین پایداری بیشتری در مقابل فشار چاپ خواهند داشت . این ترامهای درشت از وارد شدن ترام‌های ریز به داخل آنیلوکس جلوگیری می‌کنند و از دون زدن ترام‌های زیر در چاپ جلوگیری می‌کند.

ترام‌های درشت‌تر از ترام‌های ریزتر محافظت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند ترام‌های ریز خم شوند و یا در طول چاپ بریزند. با این روش می‌توان محو شدن به صفر را در نواس‌ها داشته باشیم. البته این ترام‌های ریز و درشت فقط در چند میلیمتر آخر که به صفر نزدیک می‌شوند ایجاد می‌شوند. این تکنیک فقط در کلیشه سازی دیجیتال قابل انجام می‌باشد.

میکروسل‌ها در کلیشه های چاپ فلکسو

اچ ‌دی فلکسو برای بالا رفتن دنسیته رنگ‌ها و  یا انتقال بیشتر مرکب به سطح فیلم چاپی بر روی سطح ترام‌ها ، حفره‌هایی بسیار ریزی را ایجاد می‌کند . این حفره‌ها مانند کاسه‌هایی پر از مرکب عمل می‌کنند و مرکب بیشتری را به سطح چاپی منتقل می‌کنند . به این حفره‌ها میکروسل می‌گویند. با تغییر تعداد میکروسل ها بر روی ترام ها مقدار دنسیته چاپی را می‌توان مشخص کرد. این کار با انجام تست‌های مخصوصی که کلیشه سازی ها در اختیارات می‌گذارند قابل انجام است.

کلیشه‌سازی اچ‌دی فلکسو - HD Flexo

در این مطلب سعی شده شما را با مبحث کلیشه ‌سازی اچ‌ دی فلکسو  آشنا کنیم . در این سایت مطالب دیگری هم درباره آموزش چاپ افست و یا آموزش چاپ فلکسو  وجود دارد . به راحتی با جستجو در سایت می‌توانید آنها را پیدا کنید و یا با کلیک بر روی دکمه های زیر به تمام مطالب آن بخش دسترسی پیدا کنید.

با ثبت نظرتان در قسمت کامنت‌ها ما را در ارایه مطالب مفید‌تر کمک کنید. 

6 نظرات
 1. fahime abasi می گوید

  awli👌👌🙏🙏

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   در خدمتتون هستم 🙏🙏🙏

 2. علی براتی می گوید

  با سلام جناب پیوندی عزیز ممنون از توضیحات شما🙏👌

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   خواهش می کنم . در خدمتتون هستم 🙏🙏🙏🙏

 3. کیمیا می گوید

  سلام میشه لطفا کلیشه سازی های اول کشور رو هم که کلیشه های دیجیتال اسکو تولید میکنند رو هم معرفی کنید

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   سلام .
   کلیشه سازی های دیجیتال ایران خیلی محدود هستند.
   رایان مهر . نقش گستر . بیرلیک کلیشه .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.