Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

کرونا در چاپ فلکسو

0 488

کرونا در چاپ فلکسو هم وجود دارد . کرونا یا به عبارت دیگه کرونا تریتمنت اصطلاحی است که در چاپ بر روی سطوح پلاستیکی ، فلزی و کاغذ استفاده می‌شود.

کرونا تریتمنت عملی است که با آن کشش سطحی جنس‌های چاپی پلاستیکی یا فلزی یا کاغذی بالا برده می‌شود تا مرکب بهتر به سطح جنس چاپی بچسبد.

کرونابهترین زمان برای کرونا کردن سطح جنس چاپی زمان تولید آن است ولی از آنجایی که این خاصیت به مرور زمان مقدارش کم می‌شود ، ماشین های چایی واحدی بنام کرونا دارند و فیلمی که از زیر این قسمت عبور می‌کند دوباره کرونا می‌شود.

فیلمی که کرونای خود را از دست داده باشد و یا مقدار کرونایش کم شده باشد مرکب را به خوبی به خود جذب نمی‌کند و بعد از چاپ از روی سطح چاپی جدا می‌شود.

کرونا تریتمنت با افزایش کشش سطحی مرکب باعث گسترده شدن مرکب می‌شود و از گلوله شدن مرکب جلوگیری می‌کند.

برای افزایش کرونای فیلم قسمتی در ماشین‌های چاپی وجود دارد که با اعمال ولتاژ بالای الکتریسیته سطح چاپی را برای چاپ آماده می‌کنند و مقدار کرونای فیلم را به مقدار لازم می‌رسانند.

کرونا در چاپ فلکسو

مقدار کرونای لازم برای فیلم‌های مختلف

بر روی فیلم‌های مختلف به کشش سطحی مختلفی احتیاج داریم.

جدولی زیر حداقل مقدار کرونای لازم بر روی فیلم‌های مختلف را نشان می‌دهد.

نام فیلمنام اختصاصیحداقل کرونای لازم
پلی استرPET52
پلی اتیلنPE38
پلی پروپیلنB.OPP38
پلی پروپیلن کستCPP38
پلی‌امیدPA52

راه تشخیص مقدار کرونای فیلم چاپی

برای تشخیص مقدار کرونای فیلم چاپی از ماژیک یا مرکب‌های مخصوصی که برای این کار ساخته شده است استفاده می‌شود.

ماژیک کرونااین ماژیک‌ها شماره‌های مختلفی دارند . باید این ماژیک را بر روی فیلم مورد نظرتان بکشید اگر بر روی فیلم خوب نشست یعنی این فیلم به این مقدار که شماره ماژیک مشخص کرده کرونا دارد ولی اگر مرکب گلوله گلوله شد و بر روی فیلم چاپی قرار نگرفت یعنی این فیلم به این مقدار کرونا ندارد .

کرونا در چاپ فلکسو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.