Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

آیا بهترین ترام برای چاپ فلکسو ترام گرد است ؟

0 797

ترام‌ های گرد در چاپ فلکسو به الگوریتمی برمی‌گردد که در مرحله ریپ شدن فایل در کلیشه سازی اتفاق می‌افتد.

در کلیشه سازی در مرحله ریپ شدن  فایل از حالت کانتینیوس‌تون به هافتن تبدیل می‌شود و یا اگر بخواهم به زبان ساده‌تر توضیح دهم، فایل پی‌دی‌اف که شامل قسمت‌های وکتور و بیت‌مپ است به ترام تبدیل می‌شود.ترام‌ های گرد در چاپ فلکسو

یک فایل جدید برای هر رنگ فایل گرافیکی شما ساخته می‌شود که به آن در دستگاه‌های اسکو Len file می‌گویند و در ماشین‌های دیگر اسم‌هایی مثل ۱Bit Tiff دارد. این فایل یک فایل بیت‌مپ است؛ بنابراین دارای رزولوشن است و این رزولوشن بر اساس توانایی ماشین کلیشه سازی مشخص می‌شود.

ماشین‌های ایمیج‌ستر و یا پلیت‌ستر معمولا یکی از رزولوشن های  ۲۴۰۰، ۲۵۴۰، ۴۰۰۰، ۹۰۰۰ppi و یا بالاتر دارند ؛ که برای کارهای امنیتی از آن‌ها استفاده می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید ترام‌ها شکل‌های مختلفی دارند و یکی از بهترین نوع شکل ترام برای چاپ فلکسو ترام گرد یا Round است. حالا این نرم‌افزار ریپ باید ترام‌های شمارا بر اساس پی‌پی‌ای دستگاه خروجی کلیشه سازی بسازد.

ترام گرد در چاپ فلکسودستگاه‌های خروجی مثل پلیت ستر و یا ایمیج‌ستر فقط از لیزر برای انتقال فایل شما بر روی کلیشه دیجیتال و یا فیلم لیتوگرافی استفاده می‌کنند و از سیستم پیکسل استفاده می‌کنند؛ یعنی یا لیزر روشن می‌شود و یا خاموش.

بنابراین لیزر دستگاه باید با کنار هم گذاشتن یک سری پیکسل بتواند یک‌شکل گرد را بسازد. پس تمام ترام‌های ما با کنار هم قرار گردن همین پیکسل‌های خیلی ریز ساخته می‌شوند.

هر چه دستگاه ppi بالاتری داشته باشد این پیکسل‌ها ریزتر خواهند بود و این ترام گرد می‌تواند با تعداد پیکسل ریز بیشتری ساخته شود و لبه آن نرم‌تر شود.

کلیشه سازی

مثالی برای ترام‌ های گرد در چاپ فلکسو

یک ترام ۵۰ درصد در ال‌پی‌ای ۱۳۳ با دستگاه خروجی ۲۴۰۰ ppi توسط ۱۶۲ پیکسل ساخته می‌شود؛ که بر روی کلیشه و یا فیلم بدون ابزار بزرگ‌نمایی به شکل گرد دیده می‌شود.

یکی از دلایلی که دستگاه‌های کلیشه سازی رزولوشنشان را بالاتر بردن و امروزه دستگاه جدید با رزولوشن بالاتر بیرون می‌آید به همین دلیل است که بتوان ترام‌های گردتری را تولید کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.