Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

بسته بندی چند لایه

6 990

بسته بندی چند لایه معمولا برای نگه داری مواد غذایی استفاده می شوند و نسبت به زمان نگه داری مورد نیاز محصول تعداد لایه ها و نوع لایه های متفاوتی دارند . بنابراین این نوع از بسته بندی به تولید کنندگان مواد غذایی کمک می کند تا مواد نگه داری کمتری در خود محصول استفاده کنند و این مسئله برای صنایع غذایی بسیار مهم است .

 

انواع بسته بندی چند لایه 

بسته بندی شیری و مواد لبنی

بسته بندی چند لایه‌ای که برای نگه داری شیر استفاده می شود پاچ نامیده می شود و معمولا در دو نوع سه لایه و پنج لایه موجود می باشد.

نوع سه لایه از ترکیب سه لایه پلی اتیلنی ساخته می شود و برای نگه داری به مدت کوتاهی استفاده می شود. در نوع پنج لایه از یک لایه پلی امید و یک لایه فیلم سیاه در بین لایه های پلی اتیلن استفاده می شود تا از عبور نور و اکسیژن بیشتر محافظت شود و محصول دیرتر فاسد شود.

بازیافت نوع سه لایه بسیار ساده است و فقط کافی است مرکب چاپ شده بر روی فیلم پاک شود.

بسته بندی چند لایه

ساشه

 ساشه به نوعی از بسته بندی چند لایه گفته می شود که برای نگه داری مواد غذایی به مقدار کم استفاده می‌شود. معمولا در ساشه ها مواد غذایی مثل سس های کچاپ ، مایونز ، آبلیمو و مواد دیگری نگه داری می شود.

ساشه ها به صورت سه لایه و چهار لایه و حتی بیشتر موجود هستند که معمولا لایه داخلی از جنس پلی اتیلن با چگالی پایین می باشد و از آنجایی که در ارتباط با مواد غذایی می باشد باید از نوع فودگرید باشد. معمولا لایه وسط از نوع آلومینیوم می باشد تا از عبور نور و اکسیژن جلوگیری کند و جلایه فلزی به طرح بدهد.

در بالاترین لایه از پلی استر شفاف استفاده می شود که هم قابلیت محافظتی دارد و هم چاپ بسیار خوبی دارد و هم مقاومت خوبی در برابر حرارت در مرحله دوخت دارد . لایه چاپی به صورت چاپ از پشت بر روی لایه پلی استری قرار می گیرد.

از آنجایی که ساشه ها از لایه های مختلفی تشکیل می شوند بازیافت آنها فرایند بسار مشکلی می باشد و معمولا مقرون به صرفه نیست.

بسته بندی چند لایه

تترا پک

نوع دیگری از بسته بندی چند لایه ، بنام تترا پک معروف شده است .این نوع از بسته بندی برای نگه داری مایعات استفاده می شود. در داخلی ترین لایه تتراپک ها از یک فیلم پلی اتیلنی استفاده می شود و با مواد غذایی در ارتباط می باشد.

بعد از آن از یک لایه آلومینیومی برای جلوگیری از عبور نور و اکسیژن استفاده می شود . در لایه بعد از یک فیلم آلومینیومی دیگر برای اتصال لایه ها استفده می شود .

در لایه بعد از کاغذ برای چاپ استفده می شود. چاپ تتراپک ها می تواند با هر یک از روش های چاپ افست ، فلکسو و یا گراور باشد. در بالاترین لایه یک فیلم پلی اتیلنی از چاپ محافظت می کند و وجود آن برای اتصال آب بندی و اتصال لایه داخلی به خارجی الزامی است.

بسته بندی چند لایه

6 نظرات
 1. سهیل خاکپور می گوید

  مطلب مفیدی بود ممنون

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   ممنون از شما 🙏🙏🙏🙏🙏

 2. سهیلا سالمی می گوید

  مطالب بسیار عالی در مورد بسته بندی موادی مثل بسته چیپس هم لطفا توضیح بدید

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   ممنون
   بسته بندی چیپس یک بسته بندی دولایه است.
   که چاپ بر روی لایه ای بنام opp شفاف که می تواند براق یا مات باشد انجام می‌شود. ( چاپ از زیر )
   سپس لایه چاپ شده با لایه ای بنام opp متالایز لمینت می‌شود.

 3. sadegh sabori می گوید

  👌👌👌

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   ممنون از شما 🙏🙏🙏

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.