Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

دات‌گین چیست ؟

0 459

دات‌گین یا همان افزایش درصد ترام اصطلاحی است که در تمامی چاپ‌ها به چشم می‌خورد. دات‌گین اتفاقی است که باعث تیره‌تر شدن طرح  چاپ شده با آن چیزی که در ذهن داریم می‌شود.

عوامل زیادی باعث این افزایش درصد می‌شوند. جنس‌های چاپی توانایی جذب مختلفی دارند برای همین رفتارشان در برابر مرکب یکسان نیست و بطور مثال کاغذ تحریر مرکب را به داخل خود می‌کشد و اندازه ترام چاپ شده بزرگ‌تر می‌شود ولی کاغذ گلاسه به مقدار خیلی کمتری این کار را می‌کند و مرکب را در سطح خود نگه می‌دارد.

دات‌گین درصد دات‌گین

درصدی که یک ترام اندازه‌اش بزرگتر می‌شود را درصد دات‌گین می‌گویند. بطور مثال اگر در فایل اندازه ترام ۲۰ درصد است ولی در چاپ بعد از اندازه‌گیری دیدیم که به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده یعنی ما در این قسمت ۱۰ درصد افزایش درصد ترام یا دات‌گین داشته‌ایم.

دات‌گین در مراحل پیش از چاپ و چاپ اتفاق می‌افتد. در مرحله پیش از چاپ به قسمت‌هایی که نوردهی داریم ، می‌تواند افزایش و یا کاهش درصد ترام  اتفاق بیافتد. به کاهش درصد ترام دات‌لاست Dot Lost  گفته می‌شود.

در مرحله چاپ افزایش درصد ترام می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد ولی از مهمترین عوامل آن می‌توانیم به نوع جنس چاپی ، فشار و ویسکوزیته مرکب اشاره کرد.

اگه علاقه‌مند هستید در مورد رفتار مرکب و دنسیته آن اطلاعات بیشتری داشته باشید این مطلب را بخوانید.

دنسیته مرکب چیست ؟

انواع دات‌گین

دات‌گین دو مدل دارد . دات‌گین مکانیکال و دات‌گین اپتیکال

دات‌گین مکانیکال ‌همان افزایش درصد ترامی است که تا حالا درباره‌اش صحبت کردیم . در این مدل اندازه ترام به صورت فیزیکی بزرگتر چاپ می‌شود .

دات‌گیندات‌گین اپتیکال افزایش درصد ترامی است که در اثر خطای چشم ما بوجود می‌آید و به عبارت دیگه در اثر بوجود آمدن سایه‌هایی در اطراف ترام‌ها و خطای چشم ما که این ترام‌ها را به هم متصل می‌بیند اتفاق می‌افتد و ما این ناحیه را تیره‌تر از چیزی که باید می‌بینیم.

نکته مهم
هر چقدر ال‌پی‌ای بالاتر برود میزان دات‌گین بیشتر می‌شود.

 

چطور اندازه‌گیری کنیم ؟

برای اندازه‌گیری دات‌گین به دستگاه دنسیتومتر و یا اسپکتروفوتومتر احتیاج دارید.این دستگاه‌ها این قابلیت را دارند که با اندازه‌گیری دنسیته مرکب دات‌گین در رنگ مورد نظر را برای ما مشخص کنند.

این دستگاه‌ها همزمان دات‌گین مکانیکال و اپتیکال را با هم اندازه‌گیری می‌کند.

دات‌گین

 

برای آشنایی کامل‌تر با مبحث دات‌گین و کنترل دات‌گین در چاپ پیشنهاد می‌کنم این محصول رو ملاحظه کنید
کنترل فرآیند چاپ

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.