Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

کالریمتر یا Colorimeter چیست ؟

1 866

کالریمتر و یا Colorimeter از دستگاهی  است که برای اندازه‌گیری دقیق رنگ ، ذخیره رنگها ، ارتباط و ارزیابی رنگها استفاده میشود.

دستگاه های اندازه گیری رنگ به شما کمک میکنند  تا در بسته ‌بندی‌های مقوایی و یا بسته ‌بندی‌های غذایی مطمئن شوید که رنگ چاپ شده شما با رنگ‌هایی  که در طراحی مشخص کرده بودید یکی می‌باشد.

این دستگاه‌ها تقریبا در تمام صنایع مانند پلاستیک ، پارچه ، مرکب سازی  ، چاپ و بسته‌بندی که در آنها  رنگ‌ها اهمیت دارند استفاده میشوند.

در کل دو مدل دستگاه اندازه‌گیری رنگ وجود دارد .

کالریمتر یا Colorimeter 

کالریمتر وسیله ای است که روش درک انسان از رنگ را شبیه سازی میکند.

کالریمتر

کالریمتر چگونگی کار می‌کنند

کالریمتر با استفاده از یک منبع نور درونی بر روی سطح نمونه نور می‌تابانند . نور بازتابی از سه فیلتر قرمز، سبز و آبی عبور می کند. این فیلترها مقدار سه رنگ قرمز ، سبز و آبی را از نور بازتابی جدا می‌کنند و مانند چشم انسان رنگها را درک  می‌کنند.

موارد مصرف کالریمتر

کالریمتر می توانند برای کالیبراسیون مانیتورهای کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد . به کمک آنها شما می توانید اطمینان داشته باشید که  رنگها بر روی مانیتور دقیق نمایش داده می‌شوند. آنها همچنین برای مشخص کردن رنگها استفاده می‌شوند. طراحان می توانند آنها را برای ذخیره کردن رنگهای الهام بخش اطراف خود همراه داشته باشند تا از آن رنگها در طرحهای خود استفاده کنند.

کالریمترها توانایی‌های محدودی دارند . آنها نمی‌توانند متامریسم رنگها را تشخیص دهند از کالریمتر نمی‌توان برای فرمولاسیون رنگ استفاده کرد.

متامریسم metamerism
پدیده ای شایع که زمانی که دو رنگ دریک وضعیت نوردهی مثل هم و یکرنگ به نظر می رسند، اما با تغییرنوردیگر اینچنین نیستند و با هم اختلاق دارند.

 

فرق اسپکتروفتومتر و کالریمتر

کالریمترها یک ابزار عالی برای ذخیره و ارزیابی رنگها هستند و  برای مواردی که به کنترل خیلی دقیق  رنگها نیازی نیست مناسب هستند.

از آنجایی که اسپکتروفتومترها کل طیف نور اندازه‌گیری می‌کنند، اطلاعات دقیق‌تری از  رنگها ارائه می‌دهند و درنتیجه آنها برای طیف وسیعی از مصارف از تحقیق و توسعه تا فرمول نویسی برای مرکب سازی و کنترل کیفیت مفید هستند.

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ در نرم افزارهای گرافیکی می‌توانند با کلیک بر روی تصویر بالا از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

1 نظر
  1. مهدی می گوید

    عالی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.