Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

راه و بی راه کاغذ و مقوا و تاثیر آن در چاپ و بسته بندی

12 86

راه و بی راه کاغذ از مسائل مهمی است که هر روزه درباره آن  در چاپ و بسته بندی می‌شویم.  کاغذ یا مقوا از الیاف گیاهی ساخته می شود و مرغوبیت و خاصیت های یک کاغذ رابطه مستقیم به کیفیت این الیاف دارد.

 خواص کاغذ و مقوا

 از نظر کیفی بهترین کاغذ از الیاف پنبه و کتان ساخته می شود. کاغذ ساخته شده از چوب درخت کاج در مرتبه دوم و کاغذ ساخته شده از نیشکر در مرتبه سوم کیفیت قرار دارد.

کاغذ ها رو به پشت دارند.  روی کاغذ در کارخانه کاغذ رو به نمد قرار میگیرد و صاف تر است و سمت پشت کاغذ بر روی آبکش قرار می گیرد. 

کاغذهای گلاسه مرغوبیت بیشتری دارند و هر چه گرماژ آنها بیشتر باشد، کیفیت چاپ روی آنها بهتر خواهد بود.  هرچه تعداد رنگ های چاپی بیشتر باشد بهتر است کاغذ از ضخامت بیشتری برخوردار باشد تا بتواند مقاومت بهتری در مقابل آب و جمع شدگی داشته باشد.

راه و بیراه کاغذ

در هنگام تولید کاغذ  طول الیاف در مسیر طول ماشین قرار می گیرند . به این جهت قرارگیری الیاف در سطح کاغذ راه کاغذ گفته می شود.  راه کاغذ تاثیر زیادی در رجیستری شدن رنگها دارد بنابراین راه کاغذ را با سیلندر ماشین به صورت موازی تنظیم می کنند.

راه و بی راه کاغذ

 

راه و بیراه کاغذ در کتاب و مجله

در چاپ کتاب و مجله راه کاغذ باید موازی با عطف کتاب یا مجله باشد. اگر راه کاغذ با عطف کتاب موازی نباشد در هنگام استفاده از کتاب  صفحه ها به راحتی  ورق نمی خورند و استفاده از کتاب را کمی سخت می کند.

در چاپ کتاب و مجله راه کاغذ باید موازی با عطف کتاب یا مجله باشد.

جهت الیاف در کاغذ و مقوا _ کاغذ اس جی – کاغذ ال جی

کارخانه های ساخت کاغذ، کاغذ را به صورت رول تولید می‌کند  ولی برای استفاده در ماشین های ورقی آنها را به صورت ورق با سایزهای استاندارد ماشین های چاپ، برش می‌زنند برای همین در یک سری از این  ورق ها الیاف ها در مسیر تولید ورق قرار می گیرند و در بعضی از آنها در مسیر عرض ورق قرار می گیرند.

همانطور که قبل از گفتم الیاف باید موازی محور سیلندر چاپ باشد بنابراین در کاغذهایی که در این شرایط وجود دارد راه کاغذ رعایت شده و و در غیر این صورت به این کاغذ،  بیراه گفته می شود.

 مثلاً در کاغذ ۷۰ در ۱۰۰ راه کاغذ در سمت ۱۰۰ سانت است بهین کاغذ ز ال جی گفته میشود . این کاغذ  مناسب ماشین چهارو نیم  ورقی است.  ولی اگر اگر این کاغذ را برای استفاده در ماشین دو ورقی از وسط نصف کنیم تبدیل به کاغذ ۵۰ در ۷۰ میشود و بیراه می شود یعنی الیاف در جهت عرض کوچک کاغذ قرار می گیرند.

 اگر  الیاف در کاغذ موازی  سمت بزرگ کاغذ بودند  LG یا Long Grain  گفته می شود و بالعکس اگر الیاف موازی سمت کوچک کاغذ بودند  به کاغذ است SG یا Short Grain گفته می شود.

راه و بی راه کاغذ

وزن کاغذ یا مقوا

 یکی از مشخصه های مهم کاغذ یا مقوا وزن آن است است به طور مثال در کار انتشارات از کاغذهای ۷۰ یا ۸۰ گرمی تحریر و یا ۱۲۰ یا ۱۳۵ گرم گلاسه استفاده میشود. 

وزن یک کاغذ یعنی وزن ۱۰۰ سانت در ۱۰۰ سانت از همان کاغذ. به طور مثال وقتی می گوییم  کاغذ ۷۰ گرم،  یعنی ۱۰۰ سانت در ۱۰۰ سانت از آن کاغذ ۷۰ گرم می باشد.

تاثیر رعایت راه کاغذ در جعبه مقوایی و کارتنی

  رعایت راه و بیراه  مقوا یا  کارتن در تولید جعبه های مقوایی  یا کارتنی بسیار مهم است البته اگر به صورت ماشینی جعبه چسبانی شوند اهمیت آن بسیار بیشتر می‌شود.

و در بعضی مواقع رعایت نکردن راه و بیراه مقوا منجر به باطل شدن کل سفارش می شود. 

به طور کلی در جعبه های مقوایی خطوط تایی  که راه مقوا را  قطع می‌کنند استقامت بهتری دارند.  موازی شدن خطوط تا با لب چسب باعث کج شدن  لب چسب یا جابجایی آن شود. این موضوع می‌تواند باعث پیچش جعبه در هنگام جعبه   چسبانی شود

 پس بهتر است  همیشه خطوط لب  چسب   راه کاغذ را قطع کنند.

البته موضوع در ماشین های پرکن هم بسیار  مهم است است و این ماشین ها نیز به رعایت این نکات بسیار حساس هستند.

البته مواقعی پیش می آید که به دلیل نبود مقوای مناسب در بازار مجبور به استفاده از مقوای بیراه برای چاپ یک سفارش شویم در این مواقع بهتر است به جای خط تا از پرفراژ یا نیم تیغ استفاده کنیم.

البته بعضی موقع ها طراحان در طراحی جعبه های لوکس یا فانتزی برای بهتر بسته شدن درب جعبه از این قانون پیروی نمی کنند تا شکل ظاهری جعبه در جعبه شان بهتر شود.

راه و بیراه کاغذ

تاثیر راه مقوا در جعبه های لمینتی

کلیه مسائلی که در مورد راه و بیراه در  جعبه های مقوایی گفتیم در جعبه های زمین نیز صدق  می‌کند ولی با این تفاوت که در جعبه های لمینتی جهت  موج‌های کارتن تعیین کننده است. 

  جعبه های لمینتی باید راه مقوا بر خلاف جهت راه کار تن در نظر گرفته شود. پس از لمینت شدن مقوا با کارتن،  فقط جهت موج های کارتن مهم است و دیگر با راه مقوا کاری نداریم.

 تاثیر راه کاغذ در ماشینهای لیبل زنی

 رعایت راه کاغذ در ماشین های لیبل زنی  اتوماتیک بسیار مهم است. در لیبل هایی  به دور ظروف گرد می چسبند  باید راه کاغذ   این   ظرف باشد  کمتر در هنگام چسبیده شدن به ظرف مقاومت کند.

موارد ذکر شده تعدادی از نکات مهم درباره رعایت راه و بیراه کاغذ و مقوا در بسته بندی بود.

 تاثیر راه کاغذ در ماشینهای لیبل زنی

این مطلب ادامه دارد و به مرور زمان کامل‌تر می‌شود.

12 نظرات
 1. kasraa می گوید

  عالی و مفید بود ممنون

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   🙏🙏🙏🙏

 2. hasan می گوید

  جنس کاغذ رو از چطور میشه تشخیص داد ؟ که بتونیم ببنیم از نظر کیفی کدوم بهتر هستش ؟

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   کار تخصصی هستش و ابزار مخصوص و دانش خاص خودش رو داره

 3. امیر می گوید

  بین کاغذ های گلاسه و صدفی کدوم ضخامت بیشتری دارند ؟

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   هر دو شون با ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شوند

 4. kasraa می گوید

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   .🙏🙏🙏

 5. گیسو می گوید

  👌👌👌👌🙏🙏🙏

 6. ساناز سعیدی می گوید

  ممنون جناب پیوندی

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   🙏🙏🙏🙏

 7. karimi می گوید

  👏👏👌👌👌🔥🔥🔥🔥

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.