Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

جهت رول پیچی در فیلم بسته بندی

0 795

جهت رول پیچی فیلم یکی از پارامترهای مهم در هنگام تحویل رول های چاپ شده به مصرف کننده است. به عمل جمع کردن فیلم چاپ شده به دور بوبین ، رول پیچی می گویند .جهت رول پیچی فیلم یکی از مهمترین پارامترهای کار چاپ شده می‌باشد .

وقتی طرح‌های چاپی بر روی فیلم  چاپ می‌شوند ، قبل از ارسال به کارخانه مشتری باید به رول‌های کوچکتری تبدیل شوند تا در ماشین پرکن قراربگیرند . به این کار اسلیت کردن گفته می‌شود.

 

جهت رول پیچی فیلم

هر کدام از این اسلیت‌ها که حاوی یک طرح هستند و  هر کدام از این طرح‌ها بعد از برش نهایی در جهتی قرار می‌گیرند.

اگر قرار باشد این لیبل‌های چاپ شده و یا طرح‌های چاپ شده بوسیله ماشین به دور ظرف محصول چسبانده شوند و یا بوسیله ماشین های پرکن به دور محصول پیچیده شوند باید دارای جهت مناسبی برای ماشین باشند وگرنه طرح بصورت برعکس و نامناسب قرار می‌گیرد.

بنابراین چاپخانه‌ها قبل از شروع به کار ،حتما جهت رول پیچی ماشین پرکن و یا لیبل زن را از مشتری می‌پرسند تا رول‌های نهایی را ،در جهت مناسب ماشین مشتری تحویل دهند . وگرنه باید کلیه رول‌ها دوباره باز‌پیچی شوند که موجب صرف زمان و هزینه برای مشتری و چاپخانه می‌شود.

کارخانه‌های موادغذایی که برای بسته بندی محصولاتشان از ماشین استفاده می‌کنند و باید با مراجعه به نقشه ماشین جهت رول پیچی را به چاپخانهارائه کنند.

در زیر دو نوع نقشه نسبت به شرایط قرار گرفتن مناطق چاپی ، در داخل رول و یا بیرون رول به تصویر کشیده شده است که نحوه اسم گذاری آنها در چاپخانه های ایرانی را   مشخص کرده است  .

سمت روی رول

جهت رول پیچی فیلم

 

سمت پشت رول

جهت رول پیچی فیلم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.