Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

اکستندد گاموت – اکینوکس

Extended Gamut Printing - Esko Equinox

0 494
اکستندد گاموت یعنی چاپ با فضای رنگی بسیار بزرگتر از چهار رنگ اصلی . در چاپ با چهار رنگ اصلی CMYK فضای رنگی بسیار کوچکی نسبت به فضاهای رنگی دیگر مثل RGB و یا فضای رنگی Pantone یا رنگهای ساختگی داریم. در فضای رنگی اکستندد گاموت از دو رنگ یا سه رنگ اضافی برای گسترش دادن فضای رنگی CMYK استفاده می‌شود. این سه رنگ عبارتند از رنگ‌های نارنجی ، سبز و آبی. با اضافه شدن این سه رنگ به چهار رنگ اصلی می‌توانیم به دامنه رنگی بسیار بزرگتر و بهتری نسبت به قبل برسیم . در حال حاضر وقتی بخواهیم به یک رنگ خاص ، که معمولا قابل دسترسی در فضای رنگی چهار رنگ نیست برسیم باید از رنگهای ساختگی یا رنگهای پنتون استفاده کنیم . ولی از آنجایی که تعداد برجهای ماشین های چاپ محدود است ، نمی توانیم بیشتر از یکی یا دو تا مرکب ساختگی داشته باشیم . یکی دیگر از مشکلاتی که در چاپخانه‌ها وجود دارد نگهداری مرکب ساختگی اضافی و شستشوی برج‌های ماشین بعد از اتمام یک سفارش چاپی است. این ماشین برای چاپ بعدی می‌بایست آماده شود و اگر در سفارش بعدی از مرکب‌های ساختگی دیگری استفاده شده باشد باید  ماشین به طور کامل شستشو شود و برای سفارش بعدی آماده شود . این کار باعث هدر رفتن مقدار زیادی مرکب می‌شود و زمان زیادی برای این کار لازم است . در چاپ برای تمیز کردن ماشین باید مقدار زیادی حلال یا مواد شستشو استفاده کرد که قیمت زیادی دارند. برای همین سال‌هاست که روشی در چاپ افست بوجود آماده و به آن چاپ اکستندد گاموت یا به عبارت دیگر چاپ هگزاکروم می‌گویند. هگزاکروم - اکستندد گاموتاگر در نرم افزار کرل‌ دقت کرده باشید در قسمت خروجی آن با این سیستم هگزاکروم یا شش رنگ برخورد داشته اید.  

Esko Equinox

چند سالی است که شرکت Esko روشی را برای کمک به چاپخانه‌ها معرفی کرده است. این روش چاپی اکینوکس نام دارد که در واقع بجای استفاده از چندین مرکب ساختگی در کنار چهار رنگ اصلی به شما اجازه می‌دهد که فقط با شش یا هفت رنگ ثابت کلیه سفارشات چاپی‌اتان را چاپ کنید.   اکستندد گاموت

مزایای سیستم اکینوکس

با کمک سیستم اکینوکس شما می‌توانید چندین سفارش با رنگهای ساختگی مختلف را در یک فرم چاپی ببندید و همزمان چاپ کنید. با کمک این سیستم احتیاجی نیست چاپخانه بعد از اتمام یک سفارش ماشین را شستشو کند و بلافاصله می تواند سفارش بعدی را ببندد. در سیستم اکینوکس این هفت رنگ به صورت ثابت در ماشین وجود دارند و همه سفارشات با همین هفت رمگ چاپ می‌شوند.

به ادعای شرکت اسکو با این سیستم شما می‌توانید ۸۰ درصد دفترچه پنتون را با دلتای‌ای ۲ تا ۳ واحد چاپ کنید.

به طور مثال در تصویر زیر چند سفارش که هر کدام چند رنگ ساختگی داشتند در یک فرم چاپی کنار هم چاپ شده‌اند. اکستند گاموت برای استفاده از سیستم اکستند گاموت باید با شرکت اسکو تماس گرفت تا متخصصان اسکو سیستم چاپ و کلیشه‌سازی را برای این روش آماده‌سازی کنند . برای آماده‌سازی فایل به روش هفت رنگ شما باید از نرم افزارهای تخصصی اسکو مثل ArtPro  و یا PackEdge  در کنار پلاگ‌این اکینوکس برای فوتوشاپ استفاده کنید.  

برای مطالعه بیشتر درباره برنامه‌های شرکت اسکو بر روی لینک زیر کلیک کنید.

در این مطلب سعی شده شما را با مطلب اکستندد گاموت آشنا کنیم . در این سایت مطالب دیگری هم درباره آموزش چاپ افست و یا آموزش چاپ فلکسو  و نرم افزار‌های تخصصی چاپ وجود دارد . به راحتی با جستجو در سایت می‌توانید آنها را پیدا کنید و یا با کلیک بر روی دکمه های زیر به تمام مطالب آن بخش دسترسی پیدا کنید.

با ثبت نظرتان در قسمت کامنت‌ها ما را در ارایه مطالب مفید‌تر کمک کنید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.