Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

3 نوع از پرکاربردترین انواع جعبه بسته بندی

0 1,163

در دنیای بسته‌ بندی انواع جعبه بسته بندی وجود دارد که بانام‌های مختلف استفاده می‌شوند. سه نوع از این جعبه‌ها مصرف بسیار بیشتری دارند و بانام‌های انگلیسی مختلفی شناخته می‌شوند.

به‌طور مثال می‌توان به Folding Cartons, Corrugated Boxes, Cardboard Boxes, Setup Boxes, Rigid boxes, paperboard boxes اشاره کرد.

در ادامه توضیح بیشتری درباره این سه نوع جعبه خواهیم داد. همه این جعبه‌ها از کاغذ ساخته می‌شوند و فرق اصلی آن‌ها در ضخامت آن‌ها و نوع مصرف آن‌ها می‌باشد.

انواع جعبه بسته بندی

انواع جعبه بسته بندی

Folding Cartons و یا جعبه‌ مقوایی

جعبه مقوایی

جعبه‌های مقوایی یکی از پرمصرف‌ترین نوع جعبه‌ها می‌باشد که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها برای بسته‌ بندی انواع محصولات دارویی، بهداشتی و یا هر وسیله کوچکی که احتیاج به جعبه داشته باشد مورداستفاده قرار می‌گیرند. بیشتر جعبه‌هایی که در داروخانه‌ها و یا سوپرمارکت‌ها می‌بینیم از نوع  جعبه مقوایی می‌باشند. 

جعبه مقوایی از مقوا استفاده می‌کنند. مقواهای استفاده‌شده در ضخامت‌های مختلفی می‌باشند و نسبت به نوع کارکردشان ضخامت و شکل خاصی دارند

Rigid Boxes و یا جعبه سخت

جعبه سخت

به جعبه سخت Setup box هم گفته می‌شود . جعبه سخت به‌راحتی خم نمی‌شوند و مانند جعبه‌ مقوایی بدنه نازکی ندارد.

از جعبه‌ سخت بیشتر برای نگه‌داری محصولاتی استفاده می‌شود که ارزش زیادی دارند و یا وزن محصول زیاد است.

البته از جعبه‌ سخت برای بسته‌ بندی هدایا و یا کتاب‌های نفیس نیز استفاده می‌شود. از بسته‌ بندی‌ های سخت برای بسته‌ بندی محصولات سنگین و یا حساس استفاده می‌شود. جعبه موبایل‌های آیفون نمونه معروفی از جعبه‌ سخت می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر درباره بسته‌ بندی‌های سخت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

Corrugated Boxes و یا جعبه‌ کارتنی

جعبه کارتنی

جعبه کارتنی همان جعبه‌هایی هستند که معمولاً به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شوند. جنس جعبه کارتنی معمولاً از سه لایه کاغذ که به هم چسبیده‌اند ساخته می‌شود.

البته کاغذ لایه وسط به‌صورت موج‌دار می‌باشد. برای بسته‌ بندی جنس‌های سنگین‌تر از تعداد لایه‌های بیشتری استفاده می‌شود. از جعبه کارتنی برای نگه‌داری جعبه‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود به این صورت که چندین جعبه مقوایی داخل این کارتن‌ها قرار می‌گیرند تا کار حمل‌ونقل راحت‌تر شود. به این جعبه کارتنی ، کارتن مادر گفته می‌شود و به جعبه مقوایی که داخل کارتن مادر قرار می‌گیرد جعبه بچه گفته می‌شود.

جعبه کارتنی

از ورق هایی که برای تولید جعبه کارتنی استفاده می شود برای تولید استندهای نمایشگاهی نیز استفاده می شود . استندهای نمایشگاهی معمولا  در فروشگاها و سوپرمارکت ها برای نمایش محصولات جدید استفاده می شود . بعضی از مواقع از ورق های نازک تر کارتنی بجای مقوا برای بسته بندی محصول نیز استفاده می شود.

 

ویدیویی از روش تولید کارتن چند لایه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.