Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

فرق لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها به زبان ساده

3 3,250

فرق لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها زیاد است . لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها چیزهایی هستند که هر روز از آنها استفاده می کنیم ولی شاید خیلی از ما فرق و کاربرد آنها را ندانیم . در ادامه به توضیح خلاصه و کوتاهی از هر کدام می پردازم.

فرق لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها

لاستیک‌ها و ولاستیک ها به دو دسته تقسیم می‌شوند.

فرق لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها

لاستیک‌ها

لاستیک‌ها مواد نرمی هستند که کلا به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند و در برابر بریدگی و خوردگی مقاومت خوبی دارند. لاستیک ها را در محصولاتی مانند شلنگ‌ها ، لوله‌ها ،تسمه‌ها ،تایر ماشین‌ها و بسیاری مواد دیگر می توانیم بببینیم .

لاستیک‌های طبیعی را به صورت شیره مایع از درخت  می‌گیرند. بعد جنگ جهانی دوم که منابع لاستیک‌های طبیعی به دست دشمنان افتاد ،کشورها به فکر پیدا کردن ماده‌ای جایگزین برای لاستیک طبیعی افتادند که حدودا در ۱۹۳۰ توسط شرکت دوپنت لاستیکی بنام نیوپرن معرفی شد.

این ماده تبدیل به ماده استراتژیک در جهان شد. امروزه لاستیک‌های زیادی از ترکیب با پلاستیک ساخته می‌شود. با استفاده از فیلر‌های نرمکننده و  سخت کننده می‌توان انواع لاستیک با خواصیت‌ مقاومت در برابر خورندگی و حرارت را تولید کرد. بطور مثال شلنگّای پمپ بنزین نمونه ای از این تولیدات می‌باشد. لاستیک‌های نرم ،مقاومت در برابر سایش خوبی دارند.

فرق لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها

پلاستیک‌ها

پلاستیک‌ها از مواد آلی ساخته می‌شوند و نسبت به لاستیک‌ها سخت و سفت هستند.به روش اکستروژن و قالب‌گیری ساهخته می‌شوند . اکثر پلاستیک‌ها به روش مصنوعی ساخته می‌شوند.

پلاستیک‌ها به دو گروه ترموست‌ها و ترموپلاست‌ها تقسیم می‌شوند.

ترموپلاست‌ها

ترموپلاست‌ها پلاستیک هایی هستند که با افزایش دما نرم  می‌شوند و وقتی که سرد می‌شوند به سختی اولیه بر‌می‌گردند.

ترموست‌ها برعکس ترموپلاست‌ها با افزایش دما سخت‌تر می‌شوند و با سرد شدن سختی خود را از دست نمی دهند و فقط با حرارت دادن تحت فشار می توان به شکل خاصی تغییر کنند ولی تغییر شکل مجدد آنها امکان پذیر نیست .

ترموپلاست‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند.

فلوروکربنها : از ترکیب کربن و فلور ساخته می‌شوند . اولین تترافلوراتیلن توسط شرکت دوپنت تولید شد که به آن تفلون می گویند . تفلون علاوه بر مقاومت خورندگی ، دارای ضریب اصطحکاک کمی می باشد.

پلی وینیل کلراید : ماده‌ای سخت است که در لوله‌ها و اتصالات استفاده می شود.

پلی‌پروپیلن : مقاومت حرارتی و خورندگی بهتری نسبت به پلی‌اتیلن دارد و از آن سخت تر است و برای ساختن والو و بطری استفاده می‌شود.

ترموست ها به سه گروه تقسیم می شوند.

سیلیکون‌ها : مقاومت حرارتی بسیار خوبی دارد . یکی از مواد تشکیل دهنده آن سیلیسیم می‌باشد و خواص میکانیکی آن با تغییر حرارت تغییر کمی می کند. مقاومت آنها در برابر مواد شیمیایی کم است .

پلی‌استرها : مقاومت شیمیایی ضعیفی دارد . در کامپوزیت‌ها به صورت الیاف استفاده می‌شود . به همراه شیشه در بدنه اتومبیل و قایق استفاده می‌شود.

فنولیک‌ها : در بدنه دستگاه‌هایی مانند رادیو ، تلفن و پریز استفاده می‌شود.

 

در این مطلب سعی کردم به زبان ساده فرق لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها بیان کنم. امیدوارم مورد استفاده تون قرار گرفته باشه.

برای مطالعه بیشتر درباره واژه نامه بسته بندی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

3 نظرات
 1. Aghil Mohammadi می گوید

  سلام.
  از اطلاعات ارزشمندی که ارایه کردید استفاده بردم. عالی!

 2. نگین می گوید

  خیلی ممنون عالی بود

 3. ایران پک می گوید

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.