Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

رنگهای پروسس یا رنگهای اصلی چاپ چه رنگهایی هستند؟

0 2,013

به سه رنگ اصلی چاپ یعنی رنگهای ، سایان ، مژنتا ، زرد رنگهای پروسس می گویند . در بهترین حالت هر کدام از این رنگها ، یک سوم نور را جذب می کنند و دو سوم باقی آن را بازتاب می‌کنند.

مرکب سایان نور قرمز را جذب می‌کند و نورهای سبز و آبی را منعکس می‌کند. برای اندازه‌گیری دنسیته رنگ سایان از فیلتر قرمز که مکمل رنگ سایان است استفاده می‌شود و رنگ مشکی به دنسیتومتر ارسال می‌شود.
مرکب مژنتا نور سبز را جذب می‌کند و نورهای آبی و قرمز را منعکس می‌کند. فیلتر سبز برای اندازه‌گیری دنسیته مرکب مژنتا استفاده می‌شود.
مرکب زرد نور آبی را جذب می‌کند و نورهای سبز و قرمز را منعکس می‌کند. فیلتر آبی برای اندازه‌گیری دنسیته مرکب مژنتا استفاده می‌شود.

CMYK vs RGB

جدول رنگهای اصلی و ثانویه چاپ

رنگهای اصلیرنگهای ثانویه
مرکب مژنتا + مرکب سایانمرکب آبی
مرکب مژنتا + مرکب زردمرکب قرمز
مرکب زرد + مرکب سایانمرکب سبز
مرکب مژنتا + مرکب سایان + مرکب زردمرکب قهوه‌ای

مقدار دنسیته مرکب در رنگهای پروسس

برای اینکه بتوانید مقدار دنسیته مرکب را اندازه‌گیری کنید باید نوارهای رنگی از رنگ‌های اصلی پروسس و رنگ‌های ثانویه را کنار کارتان چاپ کنید . اندازه‌ این خانه‌های رنگی باید به اندازه‌ای باشد که توسط دستگاه دنسیتومتر شما قابل خواندن باشد ( بزرگتر از ۳ میلیمتر ) . سئوالی که همیشه وجود دارد این است که مقدار دنسیته رنگها چقدر باید باشد. اگر رنگها بیشتر از اندازه انتقال پیدا کنند باعث بالا رفتن دات گین می‌شوند و اگر کمتر از مقدار لازم انتقال پیدا کنند باعث ایجاد رنگهای ضعیف و شسته شده می‌شوند. به صورت تجربی بهترین دنسیته ای که برای شروع کار می‌توان استفاده کرد به شرح زیر می‌باشد.

جدول دنسیته مرکب ها

رنگهای اصلیکاغذ گلاسه
سایان۱.۳
مژنتا۱.۲
زرد۱.۰
مشکی۱.۴

دنسیته هر زنگ اصلی باید به صورت جداگانه تنظیم شود تا رنگ‌های ثانویه‌ای ساخته می شوند صحیح باشند.

اگر علاقهمند به بحث استانداردها و مدیریت رنگ در چاپ هستید این ویدیو رو تماشا کنید .

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ و کنترل فرآیند چاپ می‌توانند با کلیک بر روی تصویر زیر از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ در نرم افزارهای گرافیکی می‌توانند با کلیک بر روی تصویر بالا از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.