Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

اسپکتروفوتومتر چیست؟

3 2,011

اسپکتروفوتومتر وسیله ای است که برای اندازه‌گیری و ارزیابی رنگ استفاده می‌شود. در مراحل کنترل رنگ صاحبان برندها و طراحان از این وسیله برای اندازه‌گیری و مشخص کردن رنگ بین واحدها استفاده می کنند . اسپکتروفوتومتر

 چاپخانه ها برای ارزیابی رنگ چاپ شده در مراحل تولید از آن استفاده می کنند. اسپکتروفوتومتر وسیله ای است که به ما کمک می کند رنگ هر چیزی مثل پلاستیک ، کاغذ و یا پارچه را اندازه گیری کنیم و مطمئن شویم رنگ ما در کلیه مراحل از طراحی تا چاپ به درستی حفظ شده است.

در این مقاله روش استفاده و انواع اسپکتروفوتومترها را بررسی می کنیم.

 

اسپکتروفوتومترها چگونه کار می کنند؟

اسپکتروفوتومترها نور بازتابیده شده و یا عبور داده شده از جنس را اندازه گیری می کنند و یک منحنی می سازند که رنگ را بر روی آن جنس در آن شرایط نوری شرح می دهند.

یک سطح سفید، کل انرژی نور را بازتاب می‌کند. بنابراین منحنی انعکاس آن یک خط صاف در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درصد است . رنگ مشکی تمام انرژی نور را جذب می‌کند. بنابراین منحنی آن یک خط صاف حدود صفر درجه می‌باشد. پس منحنی خط یک رنگ  خاکستری ۵۰ درصد یک خط صاف در حدود ۵۰ درصد می باشد.

انواع اسپکتروفوتومتر ؟

در کل سه نوع اسپکتروفوتومتر وجود دارد که دارای کاربرد متفاوتی هستند.Spectral-Reflectance-Curve

اسپکتروفوتومتر ۰/۴۵

عمومی ترین نوع اسپکتروفوتومتر این نوع می باشد. در این نوع نور بازتابیده را در زاویه ۴۵ درجه اندازه گیری می کند و می تواند براقیت جنس را حذف کند و تا حدودی مانند چشم انسان عمل کند. ازاین وسیله معمولا برای اندازه گیری سطوح براق و یا مات استفاده می شود.

اسپکتروفوتومتر کروی

اسپکتروفوتومترهای کروی نور بازتابیده را در تمام جهات اندازه گیری می‌کنند تا دقیق ترین حالت ممکن به چشم انسان را شبیه سازی کنند. این از اسپکتروفوتومترها بیشتر برای سطوح بافت‌دار مانند پارچه ،فرش و پلاستیک استفاده می شوند.همچنین این وسیله قابلیت اندازی گیری رنگ از روی سطوح براق فلزی مانند رنگ های روی سطوح آلومینیومی و رنگ های متالیک را ددارد.

اسپکتروفوتومتر چند زاویه‌ای

این نوع از اسپکتروفومترها رنگ را در حالت عقب و جلو رفتن ثبت می کنند و مانند حالتی می‌باشد که شما یک وسیله را در دست تان می چرخانید و رنگ آن را بررسی می‌کنید. از این نوع اسپکتروفومتر برای اندازه گیری رنگ پیگمنتها ، پولیش ناخن و رنگ بدنه ماشین استفاده می شود.

اسپکتروفومترها در انواع کوچک ، قابل حمل و رومیزی در دسترس هستند.

کاربرد اسپکتروفومترهاColors-Fingerprint

اسپکتروفومترها در هر صنعتی که رنگ دقیق احتیاج داشته باشد قابل استفاده است. بطور مثال در صنایعی مانند چاپ و بسته بندی ، رنگ سازی ، رنگ خودرو و نساجی بسیار استفاده می شود.

علت استفاده از این وسیله در تمام این صنایع ،رسیدن به تولید ثابت از نظر رنگی می باشد. این وسیله با اندازه‌گیری رنگ در مراحل تولید امکان کنترل رنگ و نوسان رنگ را به ما می دهد.

در کنار اسپکتروفومترها برای کنترل رنگ در مراحل تولید می توان از نرم افزاهای مربوطه نیز استفاده کرد.

نگهداری

اسپکتروفومترها باید به صورت دوره‌ای کالیبره مجدد شوند تا دقت خود را در حد استاندارد حفظ کنند.

اگر علاقهمند به بحث استانداردها و مدیریت رنگ در چاپ هستید این ویدیو رو تماشا کنید .

ویدیویی از آموزش کنترل فرآیند چاپ

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ و کنترل فرآیند چاپ می‌توانند با کلیک بر روی تصویر بالا از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ در نرم افزارهای گرافیکی می‌توانند با کلیک بر روی تصویر بالا از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

3 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  سلام من گرافیست هستم و موارد خیلی خوبه و بدردم میخوره. تشکر از اطلاعات و آموزشها.

  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

   ممنونم . سعی می کنم از این سری مقالات بیشتر کار کنم

 2. هامون علی پور می گوید

  سلام این وسیله برای کارهای چاپی هم موجود است و دست و پا گیر نیست؟ و از همه مهمتر قیمتش چنده
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.