Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

بهترین رزولوشن برای تصاویر در چاپ چیست ؟

0 2,617

بهترین رزولوشن برای تصاویر در چاپ بستگی مستقیم به فاصله‌ای دارد که تصویر پس از چاپ دیده خواهد شد. به‌طور مثال رزولوشن در یک تصویر که بر روی یک بیل‌بورد چاپ می‌شود با رزولوشن همان تصویر در یک مجله یکی نباید باشد.

تنظیمات رزولوشن در فوتوشاپبه‌طور خلاصه رزولوشن یک تصویر بستگی به ال‌پی‌ای خروجی دارد که تصویر قرار است چاپ شود. در چاپ با نوع ترام گذاری AM یک حداقل و یک حالت ایده‌ال برای رزولوشن تصویر وجود دارد. رزولوشن بیشتر فقط باعث بالاتر رفتن حجم فایل و سنگین‌تر شدن فایل و مراحل کار است و تأثیر قابل‌لمسی در چاپ نخواهد داشت.

برای محاسبه حداقل رزولوشن تصویر می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:
ppi=lpi*1.5
برای محاسبه رزولوشن ایده‌ال تصویر می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:
ppi=lpi*2

مثال:

فرض کنید یک تصویر دارید که قرار است با ۱۵۰ ال‌پی‌ای چاپ کنید؛ بنابراین بر اساس فرمول بالا برای محاسبه ppi تصویرتان باید ال‌پی‌ای خروجی اتان را در ۲ ضرب کنید و جواب آن می‌شود ۳۰۰ ppi

اگر توجه کرده باشید این عدد همان عدد معروفی است که همیشه برای تصاویر گفته می‌شود. پس اگر خواستید با ال‌پی‌ای بالاتر خروجی بفرستید باید ۱۷۵ را در ۲ ضرب کنید که نتیجه آن ۳۵۰ ppi می‌شود.

این روش محاسبه رزولوشن تصاویر در تمام روش‌های چاپی از قبیل چاپ فلکسو، چاپ افست و روتوگراوور قابل‌استفاده است. استفاده از تصاویر با رزولوشن بالاتر فقط باعث زیادشدن زمان ریپ در لیتوگرافی، سنگین شدن فرم چیدمان در واحد طراحی و افزایش حجم بی‌مورد در هنگام ارسال فایل نهایی به لیتوگرافی و یا چاپخانه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.