Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

لب پنجه کاغذ و اهمیت آن در طراحی

1 87

لب پنجه کاغذ به قسمت ابتدای کاغذ گفته می‌شود که توسط گیره‌های مخصوصی در ماشین چاپ افست گرفته می‌شود و کاغذ را از آپارات ماشین تا تخته تحویل بین برج‌ها جابجا می‌کند.

این کار با دقت بسیار زیادی انجام می‌شود و اگر مشکلی برای لب پنجه‌های ماشین  پیش بیاید باعث بهم خوردن رجیستر کار چاپی می‌شود.

به این گیره‌ها Gripper  گفته می‌شود و به لب پنجه کاغذ Gripper Edge می‌گویند.

لب پنجه کاغذ بین ۸ میلیمتر تا ۱۲ میلیمتر قابل تنظیم است ولی معمولا از ۱۰ میلیمتر کمتر نمی‌گیرند مگر اینکه در سفارشی فضای کاغذ کم باشد.

برای بدست آوردن دقیق این عدد می‌توانید کاتالوگ دستگاه را نگاه کنید و یا از اپراتور ماشین چاپ بپرسید.

اهمیت لب پنجه کاغذ در طراحی

شما به انواع طراح باید همیشه اندازه لب پنجه را در نظر داشته باشید .

بطور مثال وقتی می‌خواهید یک فرم چاپی را بر روی کاغذ ۵۰ در ۷۰ ببندید باید اندازه رنگ خور طرح‌تان حداقل یک سانتمتر از سمت ارتفاع کاغذ کوچک‌تر در نظر بگیرید. به عبارت دیگر فضای رنگ خور شما ۴۹ سانتیمتر در ۷۰ سانتیمتر خواهد بود.

بنابراین هر کاغذی که داشتید باید از سمتی که وارد ماشین چاپ میشه یا همون ارتفاع کاغذ ۱ سانتیمتر کم کنید.

نکته مهم 

یک سانتیمتر معمولا در خیلی از فرم‌های چاپی باطلع می‌شود و در قسمت برش دور ریخته می‌شود. ولی شما می‌توانید در فرم‌هایی که در گوشه‌های آن رنگ ندارد ، از این قسمت استفاده کنید.

بطور مثال لب چسب جعبه‌ها را می‌توانید در این منقطه قرار دهید و یا پاکت های پستی را که کناره‌های سفید دارد در لب پنجه قرار بدید و از این یک سانت هم استفاده کنید.

یک تجربه چاپی 

وقتی می‌خواهید یک فرم چاپی را ببندید هیچ موقع روی کل فضای کاغذی که دارید حساب باز نکنید.

چون احتمال دارد کاغذی که به چاپخانه می‌رسد لبه های صاف و خوبی نداشته باشد ، بنابراین برشکار هر چهار طرف کاغذ را برش می زند .

از طرفی حداقل یک سانتیمتر لب پنجه دارید و از طرف دیگر نباید تا لبه انتهایی کاغذ که معمولا کالربار قرار میگیرد مرکب خور داشته باشید .

چون اگر کاغذتان نازک باشد و مقدار مرکب آن قسمت زیاد باشد کاغذتان لول می‌شود و به نوردها چسبیده و وارد ماشین چاپ می‌شود و یک افتضاح واقعی بوجود می‌آید و باید چند ساعتی درگیر خارج کردن تکه کاغذ و تمیز کردن نوردهای مرکب شوید.

پس به مثال اگر یک کاغذ ۳۵ در ۵۰ سانتیمتری داشتید از سمت پایین ۱ سانتیمتر و از سمت انتهای کاغذ چیزی قرار ندهید.

با این توضیح از ۳۵ سانتیمتر ارتفاع کاغذ فقط ۳۳٫۵ سانتیمتر باقی می‌ماند.

1 نظر
  1. حمیدرضاپیوندی می گوید

    ghf hgfhgf hg

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.