Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

ابزارهای لازم در چاپخانه

0 598

ابزارهای لازم در چاپخانه برای کنترل و تنظیم کردن ماشین چاپ بسیار مهم و حساس هستند. این ابزارها به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم متغیرهای چاپ را اندازه‌گیری کنیم و در چاپهای مختلف شرایط را ثابت نگه داریم.

در ادامه به تعدادی از این ابزارها اشاره می کنم و کاربرد آنها را به شما خواهم گفت.

کولیس 

کولیس ابزاری است که برای اندازه‌گیری ضخامت استفاده می شود. از کولیس برای اندازه‌گیری ضخامت کاغذ ، لاستیک و کاغذهای زیر لاستیکی استفاده کنید .

ابزارهای چاپخانه

میکرومتر

برای اندازه‌گیری ضخامت از میکرومتر هم می‌توانید استفاده کنید که در بعضی از مواقع بهتر از کولیس می‌توانید ازش استفاده کنید. از میکرومتر برای اندازه‌گیری ضخامت کلیشه و فیلم چاپی می توانید استفاده کنید.

 

ابزارهای لازم در چاپخانه

شور‌سنج 

از شور سنج می‌توانید برای اندازه‌گیری سختی مواد استفاده کنید . بطور مثال کلیشه‌ها و لاستیک‌های چاپ دارای سختی خاصی هستند که تاثیر مهمی در کیفیت چاپ دارند.

ابزارهای لازم در چاپخانه

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شورسنج این مطلب را مطالعه کنید.
شورسنج چیست ؟

پی‌هاش‌متر

از پی‌هاش‌متر می‌توانید برای اندازه‌گیری پی‌هاش‌ داروی آب یا مرکب‌های پایه آب استفاده کنید. پی‌هاش‌ نشان‌دهنده مقدار اسیدی یا قلیایی بودن حلال را نشان می‌دهد.

ابزارهای لازم در چاپخانه

کانداکتیویتی‌متر

کانداکتیویتی‌متر وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری کانداکتیویتی‌ یا رسانایی حلال‌ها یا داروی آب استفاده می‌شود. در چاپ افست کانداکتیویتی یکی از مهمترین پارامترهای داروی آب است.

ابزارهای لازم در چاپخانه

دنسیتومتر 

برای اندازه‌گیری دنسیته مرکب استفاده می‌شود. دنسیته به معنای مقدار تیرگی رنگ است و یکی از پارامترهای مهم در کنترل فرآیند چاپ است .

 

 

اسپکتروفوتومتر

از اسپکتروفوتومتر برای اندازه‌گیری رنگ‌ها استفاده می‌شود. اسپکتروفوتومتر وسیله ای است که با اندازه‌گیری رنگ مقدار عددی برای رنگ به ما می‌دهد این مقدار عددی در فضای رنگی CIE LAB می‌باشد.

ابزارهای لازم در چاپخانه

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اسپکتروفوتومترها این مطلب را مطالعه کنید.
اسپکتروفوتومتر چیست؟

اتاقک نور 

این اتاقک برای مشاهده کار چاپی استفاده می‌شود. در این اتاقک نور با شدت و رنگ مناسب به سطح کار چاپی تابیده می‌شود.

 

ابزارهای لازم در چاپخانه

اگر به مباحث کنترل فرآیند چاپ علاقمند هستید من در دوره‌ای با همین اسم به صورت مفصل درباره تنظیمات چاپخانه و شرایط و استانداردهای چاپ آموزش داده‌ام . با کلیک بر روی لینک زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آموزش کنترل فرآیند چاپ

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.