Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

استانداردهای صنعت چاپ

استاندارد ۱۲۶۴۷

0 679

استانداردهای صنعت چاپ توسط سازمان جهانی استاندارد که همه بنام ISO می‌شناسند تدوین‌شده است. نام این استاندارد ISO 12647 می‌باشد. این استاندارد برای مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های گرافیکی است که برای صنعت چاپ آماده‌شده است.

استاندارد ۱۲۶۴۷ شامل ۸ قسمت است که هرکدام قسمتی از صنعت چاپ را شامل می‌شود.

قسمت اول: پارامترهای چاپ و روش‌های اندازه‌گیری

قسمت دوم: استانداردهای چاپ افست

قسمت سوم: چاپ افست کلدست برای روزنامه

قسمت چهارم: چاپ گراور

قسمت پنجم: چاپ سیلک

قسمت ششم: چاپ فلکسو

قسمت هفتم: پروسه تهیه پروف یا نمونه چاپ

قسمت هشتم: تصدیق پروسه چاپ

استانداردهای صنعت چاپ

البته این استانداردها به‌صورت کلی هستند و در بیشتر کشورهای دنیا با ایجاد تغییراتی در این دستورالعمل‌ها، استانداردهای ملی می‌سازند.

به‌طور مثال در کشور آمریکا استاندارد GRACol توسط شرکت IDEAlliance و استاندارد Fogra39 در اروپا برای چاپ افست ورقی با کاغذ گلاسه تنظیم‌شده‌اند و در راستای استاندارد اصلی یعنی ISO 12647/2 هستند.

استاندارد فوگرااین استانداردها در چاپ‌های مختلف باهم تفاوت‌هایی هم دارند به‌طور مثال در استاندارد ISO 12647/6 که برای چاپ فلکسو می‌باشد دنسیته رنگ‌ها را به‌صورت عددی مشخص نکرده است و بیشتر به خودرنگ‌ها و رنگ متریالی که روی آن چاپ می‌کنید اشاره‌کرده است. به‌عبارت‌دیگر به دنسیته رنگ‌ها کاری ندارد بلکه خودرنگ‌ها را در نظر می‌گیرد.

استاندارد ۱۲۶۴۷
دنسیته به‌تنهایی نمی‌تواند به شما بگوید که رنگ سفارش چاپ‌شده خوب است یا بد. مواقعی هست که شما به دنسیته‌های موردنظر رسیده‌اید ولی چاپ شما رنگ‌های خوبی ندارد.

بعضی از استانداردهای چاپی تعریف‌های دقیقی از رنگ‌ها و نوع متریال‌ها دارند. به‌طور مثال در چاپ افست استانداردها دقیقاً به نوع کاغذ و کیفیت آن اشاره می‌کنند و دقیقاً مقدار Lab رنگ‌ها و مقدار اورپرینت شده آن‌ها بر روی‌هم مشخص‌شده است و حتی مقدار مجاز برای دات‌گین تعیین‌شده است. ولی در چاپ فلکسو استاندارد ایزو فقط مقدار پیشنهادی خود را برای رنگ‌ها مشخص کرده است و بستگی به چاپخانه دارد که بتواند به بهترین مقدار Lab بر روی متریال موردنظر برسد.

Flexographic Technical Association (FTA)

اف‌تی‌ای نام سازمانی است که در آمریکای شمالی قرار دارد و شعبه‌ای از آن‌هم در اروپا قرار دارد. این سازمان برای چاپ فلکسو مجموعه دستورالعمل‌هایی را آماده کرده که در کتابی بنام First منتشر می‌کند.

کتاب فرست برای هرکسی که با چاپ فلکسو درگیر است بسیار مفید است و راهنمایی‌های زیادی برای نحوه درست انجام کارها در آن وجود دارد. این کتاب بر اساس استاندارد ISO 12647/6 تدوین‌شده است.

FTAThe European Flexographic Industry Association (EFIA)

نام سازمانی است که در اروپا قرار دارد و کتابی شبیه کتاب فرست برای چاپ فلکسو دارد.

استانداردهای صنعت چاپ

اگر علاقهمند به بحث استانداردها و مدیریت رنگ در چاپ هستید این ویدیو رو تماشا کنید .

برای دیدن صفحه این محصول بر روی این لینک کلیک کنید .

 

آموزش کنترل فرآیند چاپکنترل فرآیند چاپ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.