Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

سه نوع از جعبه‌ها که بیشترین کاربرد را در دنیای بسته‌بندی دارند

0 1,139

در دنیای بسته‌بندی انواع مختلفی از جعبه‌ها وجود دارند که بانام‌های مختلف استفاده می‌شوند. سه نوع از این جعبه‌ها مصرف بسیار بیشتری دارند و بانام‌های انگلیسی مختلفی شناخته می‌شوند.

به‌طور مثال می‌توان به Folding Cartons, Corrugated Boxes, Cardboard Boxes, Setup Boxes, Rigid boxes, paperboard boxes اشاره کرد.

در ادامه توضیح بیشتری درباره این سه نوع جعبه خواهیم داد. همه این جعبه‌ها از کاغذ ساخته می‌شوند و فرق اصلی آن‌ها در ضخامت آن‌ها و نوع مصرف آن‌ها می‌باشد.

Folding Cartons و یا جعبه‌های مقوایی

Folding_carton

جعبه‌های مقوایی یکی از پرمصرف‌ترین نوع جعبه‌ها می‌باشد که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها برای بسته‌بندی انواع محصولات دارویی، بهداشتی و یا هر وسیله کوچکی که احتیاج به جعبه داشته باشد مورداستفاده قرار می‌گیرند. بیشتر جعبه‌هایی که در داروخانه‌ها و یا سوپرمارکت‌ها می‌بینیم از این نوع می‌باشند. این جعبه‌ها از مقوا استفاده می‌کنند. مقواهای استفاده‌شده در ضخامت‌های مختلفی می‌باشند و نسبت به نوع کارکردشان ضخامت و شکل خاصی دارند.

برای بررسی دقیق‌تر درباره بسته‌بندی‌های مقوایی به روی لینک کلیک کنید.

Rigid Boxes و یا جعبه‌های سخت

به جعبه‌های سخت Setup box هم گفته می‌شود . این نوع از جعبه‌ها به‌راحتی خم نمی‌شوند و مانند جعبه‌های مقوایی بدنه نازکی ندارند. از جعبه‌های سخت بیشتر برای نگه‌داری محصولاتی استفاده می‌شود که ارزش زیادی دارند و یا وزن محصول زیاد است. البته از جعبه‌های سخت برای بسته‌بندی هدایا و یا کتاب‌های نفیس نیز استفاده می‌شود. از بسته‌بندی‌های سخت برای بسته‌بندی محصولات سنگین و یا حساس استفاده می‌شود. جعبه موبایل‌های آیفون نمونه معروفی از جعبه‌های سخت می‌باشد.

برای بررسی دقیق‌تر درباره بسته‌بندی‌های سخت به روی لینک کلیک کنید.

Corrugated Boxes و یا جعبه‌های کارتنی

Corrugated carton

جعبه‌های کارتنی همان جعبه‌هایی هستند که معمولاً به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شوند. جنس این جعبه‌ها معمولاً از سه لایه کاغذ که به هم چسبیده‌اند ساخته می‌شود البته کاغذ لایه وسط به‌صورت موج‌دار می‌باشد. برای بسته‌بندی جنس‌های سنگین‌تر از تعداد لایه‌های بیشتری استفاده می‌شود. از جعبه‌های کارتنی برای نگه‌داری جعبه‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود به این صورت که چندین جعبه مقوایی داخل این کارتن‌ها قرار می‌گیرند تا کار حمل‌ونقل راحت‌تر شود.

carton 1

از ورق هایی که برای تولید جعبه های کارتنی استفاده می شود برای تولید استندهای نمایشگاهی نیز استفاده می شود .استندهای نمایشگاهی معمولا  در فروشگاها و سوپرمارکت ها برای نمایش محصولات جدید استفاده می شود . بعضی از مواقع از ورق های نازک تر کارتنی بجای مقوا برای بسته بندی محصول نیز استفاده می شود.

روش تولید کارتن‌های چند لایه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.