Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

کلیشه سازی فول اچ ‌دی – Esko Full HD Flexo

1 968

کلیشه سازی فول اچ دی فلکسو یا Full HD Flexo یکی از تکنولوژی هایی است که شرکت اسکو برای تولید کلیشه فول اچ دی توسعه داده است و در دستگاه‌های CDI خود منبع نور LED قرار داده است که با‌ آن بتواند ترام های فلت تاپ تولید کند.

شرکت اسکو به این تکنیک فول اچ دی می‌گوید و در دستگاه‌هایی قابل اجرا می‌باشد که دارای نور دهی داخلی هستند که شرکت اسکو به آن UV Inline می‌گوید. در حال حاضر در ایران فقط یک شرکت دارای این دستگاه سخت افزاری می‌باشد. با استفاده از تکنولوژی ترام گذاری فول‌اچ‌دی فلکسو ترام‌های درصد پایین به صورت سرگرد تولید می‌شوند و ترام‌های درصد بالا به صورت سرتخت تولید می‌شوند.

فول‌ اچ‌ دی فلکسو یکی از تکنولوژی است که ترام‌های سرگرد و سرتخت را در بر روی یک کلیشه تولید می‌کند تا هم انتقال مرکب خوبی داشته باشد و هم فید شدن رنگ‌ها به سمت صفر درصد به نرمی اتفاق بیافتد.

کلیشه سازی فول اچ دی Full HD Flexo

کلیشه‌های دیجیتال فول ‌اچ‌ دی با استفاده از آنیلوکس با ولوم پایین می‌توانند برای چاپ تن‌پلات‌ها و رنگهای اسپات استفاده شوند و اجازه ندهند مشکل Pinhole در چاپ فلکسو پیش بیاید .

وقتی از ترام گذاری فول‌اچ‌دی در چاپ فلکسو استفاده می‌کنید با مشخص کردن اندازه میکروسل مناسب می‌توانید به دنسیته مورد نظرتان برسید.

به طور کلی دو روش برای تولید کلیشه فلت تاپ Full HD Flexo وجود دارد : 

1. روش سخت افزاری 

2. استفاده از کلیشه فلت تاپ 

شرکت‌های دیگر برای تولید کلیشه های فلت‌تاپ شبیه آنچه که شرکت اسکو آن را فول اچ دی نامیده است از دستگاه‌های سخت افزاری دیگری استفاده کرده‌اند. بطور مثال شرکت Dupont که یکی از بهترین و قدرتمندترین شرکت‌های تولید کلیشه می‌باشد و شریک تجاری شرکت اسکو می‌باشد از دستگاه نوردهی مخصوصی استفاده کرده است که از ترکیب گاز نیتروژن و اکسیژن در حین نوردهی استفاده می‌کند .

شرکت دوپونت این تکنولوژی را دیجی فلو(Digiflow) نامیده است . و یا شرکت Kodak از روش دیگری استفاده کرده است و ایمیجری ساخته است با رزولوشن خیلی بالا و بعد از تولید فیلم ، آن را بر روی کلیشه مخصوص خودش لیمنت می کند. کداک نام روش خود را ان‌ایکس(NX) نامیده است . شرکت MacDermid از تکنیک لمینت کردن فیلم شفافی برای جلوگیری از اکسیژن استفاده می‌کند .شرکت مک‌درمید نام تکنولوژی تولید کلیشه فلت‌تاپ خود را  لوکس(Lux) قرار داده است.

البته شرکت‌های دوپونت و فیلینت کلیشه‌هایی دارند که بدون استفاده از دستگاه سخت افزاری می‌توانند ترام‌های فلت‌تاپ تولید کنند.

 

مزایای نوردهی با LED در کلیشه سازی Full HD Flexo  در چاپ فلکسو

  • یکی از مزایایی که لامپ‌های یووی برای نوردهی دارند این است که به مرور زمان دچار افت نمی‌شوند و در کل سطح کلیشه را به یک اندازه نوردهی می‌کنند.
  • معمولا برای نور دهی کلیشه‌ها از لامپ‌هایی شبیه به لامپ مهتابی استفاده می‌شود که به مرور زمان افت می‌کند و تناوب دارد و شدت آن تغییر می‌کند ولی این مشکل در لامپ‌های LED وجود ندارد.
  • یک لامپ یووی به اندازه‌ای در خود جیوه دارد که می‌تواند ۱۵۰ هزار لیتر آب آشامیدنی را آلوده کند. 

 

در این مطلب سعی شده شما را با مبحث  کلیشه سازی فول اچ دی  آشنا کنیم . در این سایت مطالب دیگری هم درباره آموزش چاپ افست و یا آموزش چاپ فلکسو  وجود دارد . به راحتی با جستجو در سایت می‌توانید آنها را پیدا کنید و یا با کلیک بر روی دکمه های زیر به تمام مطالب آن بخش دسترسی پیدا کنید.

با ثبت نظرتان در قسمت کامنت‌ها ما را در ارایه مطالب مفید‌تر کمک کنید. 

1 نظر
  1. […] مطلب از سایت از سایت پرینت مگ برداشته شده است . برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.