Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

کلیشه‌های چاپ فلکسو و هر چیزی که درباره آن باید بدانید

0 1,504

کلیشه‌ بخش جدانشدنی چاپ فلکسو است. کلیشه وسیله‌ای است که برای انتقال مرکب به سطح جنس چاپی استفاده می‌شود. کلیشه‌ها دارای انواع مختلفی هستند و به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند.

وقتی در مورد کلیشه‌ها در چاپ فلکسو صحبت می‌شود به‌احتمال‌زیاد در منظور کلیشه‌های فوتوپلیمری است. کلیشه‌های فوتوپلیمری کلیشه‌هایی هستند که با کمک نور یووی ساخته می‌شوند.

انواع روش‌های تولید کلیشه

کلیشه‌های فوتوپلیمری به روش‌های آنالوگ و دیجیتال ساخته می‌شوند و هرکدام از آن‌ها معایب و مزایایی دارند ولی امروزه برای چاپ‌های باکیفیت بالا از کلیشه‌های دیجیتالی بیشتر استفاده می‌شود.

کلیشه درروش آنالوگ برای تهیه تصویری که بتوان بر روی کلیشه خام منتقل کرد از دستگاه ایمیج‌ستر استفاده می‌کردند که هنوز هم برای کارهای کم کیفیت‌تر مثل چاپ روی کارتن و یا سفارش‌هایی که تصاویری باکیفیت بالا ندارند استفاده می‌شود.

کلیشه سازی دیجیتال

درروش دیجیتال که از کلیشه‌های مخصوص استفاده می‌کند برای انتقال تصویر به سطح کلیشه از دستگاهی بنام CDI استفاده می‌شود.

البته CDI نام دستگاهی است که شرکت Esko  تولید کرده است و بیشترین تعداد را در سطح جهان دارد. به‌غیراز دستگاه CDI دستگاه‌های دیگری نیز برای تولید کلیشه‌های دیجیتال وجود دارد که از قدیمی‌ترهای آن می‌توان به دستگاه Creo  که امروزه بانام شرکت Kodak  بیرون می‌آید نام برد.

البته جدیداً چینی‌ها هم وارد این بازار شده‌اند و دستگاه‌هایی برای رقابت در بازار کلیشه‌های دیجیتال تولید کرده‌اند.

در کلیشه‌های فوتوپلیمری نحوه ساخت کلیشه به این صورت است که مولکول‌های کلیشه به‌صورت مونومر هستند و وقتی نور یووی به آن‌ها می‌خورد به شکلی پلیمر درمی‌آیند و نسبت به قبل در برابر الکل و مرکب مقاوم‌ می‌شوند.

در دنیای کلیشه‌های دیجیتال اصطلاحات زیادی وجود دارد که متأسفانه در بازار ایران به گاهی به‌ اشتباه استفاده می‌شوند.

به‌طور مثال در فنّاوری که شرکت اسکو برای تولید کلیشه‌های دیجیتال استفاده کرده است به اصطلاحاتی مثل   HD Flexo  و یا Full HD Flexo  بر‌می‌خوریم که در این فنّاوری‌های ترام گذاری از تکنیک‌هایی مثل Dot Support و یا Microcell استفاده می‌شود.

شبیه این اصطلاحات در شرکت Kodak نیز وجود دارد و به مواردی مثل فنّاوری ترام گذاری NX برمی‌خوریم و در آن اصطلاحاتی مثل DigiCap  استفاده می‌شود.

دیجی‌کپ‌ها دارای الگو‌های متفاوتی هستند تا بتوانند مثل میکروسل‌ها در فنّاوری شرکت اسکو انتقال مرکب را بیشتر کنند و یا به عبارتی دنسیته مرکب چاپی را بالاتر ببرند.

کلیشه سازی دیجیتال

برای اینکه بتوانم کلیشه‌سازی و انواع آن و روش‌های تولید آن را توضیح بدم، اقدام به تولید ویدیویی کردم که نتیجه چند سال مطالعه و تحقیق و کار در بهترین کلیشه‌سازی‌های ایران بوده است. در این ویدیو سعی کردم که هر چیزی که لازم است در مورد کلیشه بدانید را توضیح دهم.

ادامه این اطلاعات به صورت ویدیویی و کامل تر تهیه شده است که در صورت تمایل می توانید از فروشگاه سایت به رایگان تهیه فرمایید .

حمایت شما از این نوع محصولات آموزشی باعث دلگرمی و تهیه ویدیوهای مفید آموزشی دیگر توسط این سایت خواهد شد.

دانلود رایگان از  فروشگاه 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.