Print & Packaging
سایت آموزشی چاپ و بسته‌بندی

کالریمتر و اسپکتروفتومتر چه تفاوتی با هم دارند ؟

1 835

کالریمتر و اسپکتروفتومتر دو دسته از دستگاه‌های اندازه‌گیری رنگ هستند که برای ذخیره ، ارتباط و ارزیابی رنگها استفاده میشوند.

دستگاه های اندازه گیری رنگ به شما کمک میکنند  تا در بسته ‌بندی‌های مقوایی و یا بسته ‌بندی‌های غذایی مطمئن شوید که رنگ چاپ شده شما با رنگ‌هایی  که در طراحی مشخص کرده بودید یکی می‌باشد.

این دستگاه‌ها تقریبا در تمام صنایع مانند پلاستیک ، پارچه ، مرکب سازی  ، چاپ و بسته‌بندی که در آنها  رنگ‌ها اهمیت دارند استفاده میشوند.

در کل دو مدل دستگاه اندازه‌گیری رنگ وجود دارد .

کالریمتر

کالریمتر وسیله ای است که روش درک انسان از رنگ را شبیه سازی میکند.

کالریمترها و اسپکترومترها

کالریمتر چگونگی کار می‌کنند

کالریمتر با استفاده از یک منبع نور درونی بر روی سطح نمونه نور می‌تابانند . نور بازتابی از سه فیلتر قرمز، سبز و آبی عبور می کند. این فیلترها مقدار سه رنگ قرمز ، سبز و آبی را از نور بازتابی جدا می‌کنند و مانند چشم انسان رنگها را درک  می‌کنند.

کالریمتر

موارد مصرف کالریمتر

کالریمتر می توانند برای کالیبراسیون مانیتورهای کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد . به کمک آنها شما می توانید اطمینان داشته باشید که  رنگها بر روی مانیتور دقیق نمایش داده می‌شوند. آنها همچنین برای مشخص کردن رنگها استفاده می‌شوند. طراحان می توانند آنها را برای ذخیره کردن رنگهای الهام بخش اطراف خود همراه داشته باشند تا از آن رنگها در طرحهای خود استفاده کنند.

کالریمترها توانایی‌های محدودی دارند . آنها نمی‌توانند متامریسم رنگها را تشخیص دهند از کالریمتر نمی‌توان برای فرمولاسیون رنگ استفاده کرد.

متامریسم metamerism
پدیده ای شایع که زمانی که دو رنگ دریک وضعیت نوردهی مثل هم و یکرنگ به نظر می رسند، اما با تغییرنوردیگر اینچنین نیستند و با هم اختلاق دارند.

 

برای مطالعه بیشتر درباره انواع ماشین های چاپ فلکسو بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اسپکتروفتومتر

از اسپکتروفتومتر برای اندازه‌گیری‌های پیچیده‌تر رنگ‌ها استفاده می‌شود و می تواند اطلاعات بیشتری مربوط به رنگ را تشخیص دهند.

اسپکتروفوتومتر _ www.Printmag.ir

اسپکتروفتومتر چگونه کار می‌کنند

اسپکتروفتومتر تقریبا همانند کالریمترها کارمی‌کنند ولی یک تفاوت اصلی در فیلترها دارند.

به جای استفاده از سه فیلتر برای تعیین مقدار سه رنگ اصلی ، اسپکتروفتومترهای امروزی معمولا از ۳۱ فیلتر برای اندازه گیری طیف کامل رنگها استفاده  می‌کنند.

این فیلترها نور را در ۳۱ طول موج مختلف برای تعیین رنگ اندازه‌گیری می‌کنند.

اسپکتروفتومتر به شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی از دستگاه های دستی کوچک گرفته تا دستگاه‌‌های بزرگ رومیزی و دستگاه های نصب شده درون خط تولید وجود دارند.

از آنجا که اسپکتروفتومتر می توانند رنگها را در منابع نور متفاوت  ارزیابی کنند ، برای شناسایی پدیده متامریسم ایده آل هستند.

اسپکتروفومتر

موارد مصرف اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر می تواند‌ رنگ هر چیزی را اندازه‌گیری کند، از جمله مایعات، پلاستیک، کاغذ، فلز و پارچه.

انواع اسپکتروفتومتر

نوع ۰/۴۵ و یا ۴۵/۰:   نور را در یک زاویه ثابت به نمونه می‌تاباند و می‌تواند براق بودن نمونه را نادیده بگیرد تا نزدیکترین حالت به  دید انسان را داشته باشد.

آنها معمولا برای اندازه‌گیری رنگها در سطوح صاف یا مات استفاده می شوند.

نوع کروی : در این نوع نور به صورت پراکننده تابیده می‌شود و می تواند هر دوحالت بدون براقیت (SCE) و با براقیت (SCI) نمونه را اندازه گیری کند.

آنها معمولا برای اندازه گیری سطوحی مانند پارچه، فرش و پلاستیک و همچنین سطوح براق و یا آینه مانند مثل رنگهای متالیک، چاپ روی فویل و دیگر سطوح براق استفاده می شوند.

نوع چند زاویه‌ای :‌ ابزارهای چند زاویه ای نور را در یک زاویه می‌تابانند اما در زوایای مختلف اندازه‌گیری می کنند .

اساسا رنگ یک نمونه را طوری می‌بیند ‌که انگار آن را به جلو و عقب جابجا می‌کنید همانطور که می توانید نمونه را برای دیدن رنگ در زوایای مختلف کج کنید.

اسپکتروفتومترهای چند زاویه‌ای امروزه بیشتر برای اندازه‌گیری رنگهای‌ پوششی استفاده می‌شود.

از این رنگها بیشتر برای پوشش اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.

بسیاری از اسپکتروفتومترها می‌توانند در حالت عبوری نیز مورد استفاده قرار گیرند (سطوح شفاف مانند فیلم‌ها) تا میزان شفافیت و غلظت یک نمونه را اندازه‌گیری‌ کنند.

کدام برای شما مناسب است؟

انتخاب هر کدام از این ابزارها  به اهداف و محدودیت بودجه شما بستگی دارد. هر چقدر دقت اندازه‌گیری ابزار بالاتر باشد نتیجه بهتری می‌گیرید.

کالریمترها یک ابزار عالی برای ذخیره و ارزیابی رنگها هستند و  برای مواردی که به کنترل خیلی دقیق  رنگها نیازی نیست مناسب هستند.

از آنجایی که اسپکتروفتومترها کل طیف نور اندازه‌گیری می‌کنند، اطلاعات دقیق‌تری از  رنگها ارائه می‌دهند و درنتیجه آنها برای طیف وسیعی از مصارف از تحقیق و توسعه تا فرمول نویسی برای مرکب سازی و کنترل کیفیت مفید هستند.

اگر علاقهمند به بحث استانداردها و مدیریت رنگ در چاپ هستید این ویدیو رو تماشا کنید .

علاقمندان به مباحث مدیریت رنگ و کنترل فرآیند چاپ می‌توانند با کلیک بر روی تصویر از دوره آموزشی که با همین موضوع توسط سایت آموزشی پرینت مگ آماده شده بازدید کنند.

1 نظر
  1. مهدی می گوید

    عالی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.